pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

22 468 10 88

pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

Miażdżyca miażdżyca tętnic dolnych jest w 98% przypadków przyczyną przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych. Występuje stała tendencja wzrostowa zachorowalności na miażdżycę tętnic kończyn dolnych. Miażdżyca jest chorobą tętnic elastycznych oraz dużych tętnic mięśniowych. Należy do chorób cywilizacyjnych i stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zachorowań i zgonów na świecie. Miażdżyca powoduje:
– choroby wieńcowe serca
– choroby naczyń mózgowych
– choroby naczyń obwodowych

narastająca miażdżyca

Miażdżyca co to jest?

Miażdżyca jest przewlekłym procesem zapalnym dotyczącym aorty i tętnic średniej wielkości wieńcowe, szyjne, nerkowe, biodrowe. Zaawansowane formy miażdżycy charakteryzują się znacznym pogrubieniem błony wewnętrznej w wyniku odkładania się cholesterolu.

Miażdżyca nóg co to jest?

Miażdżyca zarostowa (PAD – peripheral arterial disease) w 98% przypadków jest przyczyną przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych. Najczęściej chorują osoby po 60 roku życia. Obserwuje się stałą tendencję wzrostową zachorowalności. Miażdżyca zarostowa tętnic kończyn dolnych ma charakter przewlekły i wymaga długotrwałego leczenia. Dolegliwości swoiste dla przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych to chromanie przestankowe, ból spoczynkowy, martwica tkanek. Objawy tej choroby są wyjątkowo uciążliwe, przez co negatywnie wpływają na jakość życia chorych.

Chromanie przestankowe co to jest?

Chromanie przestankowe manifestują się silnym bólem mięśni kończyn dolnych trakcie marszu najczęściej dotyczy to łydki ale może być również pośladek lub stopa, zmuszając do zatrzymania się. Ból ustępuje po krótkim odpoczynku i powraca przy każdej próbie kontynuacji marszu. Jest to syndrom przewlekłego niedokrwienia nóg, w wyniku nasilonej miażdżycy tętnic. 

Pacjent odczuwający opisane dolegliwości powinien zgłosić się do lekarza FLEBOLOGA, który po wywiadzie i zbadaniu chorego wykona badanie – USG DOPPLER tętnic kończyn dolnych. Jest to badanie nieinwazyjne, pozwalające na dokładną ocenę stanu naczyń. Pozwala ocenić stopień zwężenia i przepływu krwi przez światło naczynia.

USG DOPPLER

Chromanie przestankowe – fizjoterapia

Najlepszą aktywnością w przewlekłym niedokrwieniu kończyn jest regularny trening marszowy. Intensywność ćwiczeń powinna być dopasowana do nasilenia choroby, najważniejsza jest jednak regularność. Zaleca się przynajmniej trzy treningi w tygodniu po 30-60 minut. Alternatywą dla marszu jest jazda na rowerze. W celu zwiększenia bezpieczeństwa rehabilitacje dobrze jest rozpocząć pod okiem fizjoterapeuty.

zobacz rownież:

Cukrzyca jakie są powikłania ostre i przewlekłe?

Kim jest Flebolog?

Flebolog diagnostyka i leczenie schorzeń żył

Miażdżyca jakie objawy, przyczyny, jak leczyć?

Jakie są skutki nieleczonej miażdżycy nóg?

Nieleczona miażdżyca kończyn dolnych może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego oraz do udaru mózgu a w konsekwencji do śmierci. Na skutek nieleczonej miażdżycy kończyn dolnych dochodzi do trudno gojących się ran oraz martwicy w obrębie nogi a to z kolei może doprowadzić do amputacji kończyny. Miażdżyca to podstępna i niebezpieczna choroba.  Według statystyk jest najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce i skraca życie o ok. 12 lat.

Profilaktyka w miażdżycy kończyn dolnych

Aby zahamować postęp miażdżycy tętnic oraz zmniejszyć śmiertelność z powodu chorób serca i naczyń, należy przestrzegać poniższych zasad:

  • rzucić palenie tytoniu
  • stosować dietę opartą na produktach pełnoziarnistych, warzywach, owocach oraz rybach w tym zalecana jest dieta śródziemnomorska
  • aktywność fizyczna 150 minut w tygodniu
  • redukcja wagi
  • kontrolować ciśnienie krwi tętniczej
  • wykonywać morfologię krwi zleconą przez lekarza

Rejestracja

USG DOPPLER – FLEBOLOG Warszawa | Rehmedicon
ul. Lisowska 23
01-820 Warszawa
e-mail: rehmedicon@rehmedicon.com
Tel: 22 468 10 88