pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

22 468 10 88

pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

zakrzepica-warszawa

zakrzepica-warszawa

Co to jest Zakrzepica żył?

Zakrzepica żył

Wizyta w NZOZ Rehmedicon u flebologa podczas której żyły badane są pod względem wystąpienia zakrzepicy (USG Doppler żył kończyn dolnych) + konsultacja w zakresie leczenia zakrzepicy wykonywana jest w cenie 300 zł.

Żylna choroba zakrzepowo zatorowa zwana również zakrzepowym zapaleniem żył głębokich to nic innego jak Zakrzepica. W przebiegu choroby dochodzi do powstawania zakrzepów krwi w żyłach. Zatory żylne same w sobie nie zagrażają życiu, oderwanie zakrzepu od ścianki żyły już tak. Taki oderwany zakrzep może przemieścić się do naczyń płucnych i doprowadzić do zatoru śmiertelnego. Duże niebezpieczeństwo niosą za sobą powikłania zakrzepicy w ich konsekwencji może dojść do nagłego zatrzymania krążenia.

Zakrzepica dzielimy w zależności od miejsca powstania na:

  1. dystalną (występującą najczęściej), która dotyczy żył łydki,
  2. proksymalną, która dotyczy żyły podkolanowej, głównej dolnej oraz żył udowych i biodrowych,
  3. obrzęk bolesny, stanowiący ostrą i najbardziej bolesną postać zakrzepicy żylnej. Sprawia on, że ból żył kończyn staje się nie do zniesienia. W większości przypadków za powstawanie zatorów płucnych odpowiedzialna jest zakrzepica dystalna oraz proksymalna.
zakrzepica-warszawa

zakrzepica-warszawa

Jakie są przyczyny powstania zakrzepicy żył?

Zakrzepica to najczęstsze powikłanie choroby niedokrwiennej serca, miażdżycy, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, stanów pooperacyjnych oraz żylaków.

Do czynników ryzyka zakrzepicy, które mogą przyczynić się do powstania i rozwoju zakrzepicy żył zaliczamy:

  1. Dietę bogatą w cukry i tłuszcze zwierzęce a uboga w warzywa i owoce – jeden z głównych powodów zakrzepicy żylnej żył
  2. Występowanie u pacjenta innych chorób, zwłaszcza chorób nowotworowych, cukrzycy, reumatyzmu
  3. Unieruchomienie na skutek choroby
  4. Ciąża i połóg – zakrzepica żył dotyczy w tym przypadku również osób młodych
  5. Nadwaga i Otyłość to poważne przyczyny zakrzepicy żył kończyn dolnych
  6. Odwodnienie
  7. Stosowanie niektórych leków, w tym tabletek hormonalnych
  8. Alkohol i papierosy zwiększają ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył
  9. przebyte urazy i zabiegi chirurgiczne
  10. Siedzący tryb życia
  11. Lot samolotem powyżej 6h
  12. wiek Po 40 roku życia, co wiąże się obniżeniem elastyczność ścian żył i ich grubieniem – zmiany te mogą powodować uszkodzenie zastawek i zaleganie krwi

Jakie są objawy zakrzepicy żył?

Zakrzepica to bardzo niebezpieczna choroba. Nigdy nie wolno jej bagatelizować szczególnie jeśli wystąpi jeden lub więcej z poniższych objawów. Może ona Silny ból nóg nasilający się podczas chodzenia należy do jednych z objawów zakrzepicy żylnej. Uporządkujmy zatem rozpoznanie zakrzepicy żył i wszystkie objawy zakrzepicy:

  1. Zaczerwieniona ocieplona skóra
  2. Opuchlizna w okolicy kostki, podudzia, poniżej zakrzepu
  3. Może pojawić się ból w klatce piersiowej
  4. Gorączka i stan podgorączkowy
  5. Zadyszka
  6. Zaburzenia równowagi.

Podejrzenie przypadku zakrzepicy żył lekarz może stwierdzić już na podstawie konsultacji i przeprowadzonego wywiadu z pacjentem oraz oględzin nogi. W razie zakrzepicy żył głębokich lekarz zleci wykonanie dodatkowych badań z krwi (tzw. koagulogram, na podstawie którego można ocenić układ krzepnięcia) i badania USG żył, podczas którego analizowany jest przepływ krwi. Badanie USG to obecnie najczęściej stosowana technika w diagnostyce zakrzepicy żył.

Zakrzepica żył głębokich leczenie

Leczenie zakrzepicy żył jest uzależnione od zaawansowania choroby oraz miejsca tworzenia się zakrzepów krwi. Leczenie polega na unieruchomieniu chorej kończyny dolnej i nakładaniu kompresów ze środkiem przeciwzapalnym zaleconym przez lekarza. W czasie terapii stosowane są również specjalistyczne podkolanówki przeciwzakrzepowe. Leczenie zachowawcze obejmuje również leczenie farmakologiczne – pacjentowi podaje się leki przeciwzakrzepowe, które zmniejszają ryzyko zatoru płucnego. Przyjmowanie leku ma na celu także zatrzymanie procesu powiększania się istniejących zakrzeplin oraz zatrzymanie tworzenia się nowych zakrzepów. Równolegle przepisuje się leki rozrzedzające krew oraz wzmacniające i chroniące ściany żył. Jeśli terapia nie przyniesie skutków konieczna jest interwencja operacyjna. W czasie zabiegu lekarz usuwa skrzepy za pomocą cewnika Fogarty’ego.

Przy braku leczenia chorób żył, w tym zakrzepicy w czasie rozwoju choroby dochodzi do narastania skrzepliny, tym samym powstaje materiał zatorowy, który może doprowadzić do zatorowości płucnej. Nieleczona choroba może prowadzić do śmierci. Pamiętajmy, iż choroby układu krążenia to jedna z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Dlatego też metoda zaplanowania leczenia zakrzepicy żył powinna być wskazana przez doświadczonego specjalistę.

zakrzepica-żył-warszawa

zakrzepica-żył-warszawa

Profilaktyka Zakrzepicy żył

W profilaktyce powstania zakrzepicy kierować się należy ogólnie przyjętymi zasadami prowadzenia zdrowego trybu życia. Przede wszystkim obejmuje ona zapewnienie odpowiedniej ilości ruchu oraz stosowania zdrowej, zrównoważonej diety. U osób genetycznie narażonych na występowanie zakrzepicy naczyń żylnych lub u pacjentów u których już wcześniej zdiagnozowano to schorzenie ważne jest przeprowadzenie kontrolnych badań diagnostycznych – USG żył Doppler.
U osób z już zdiagnozowanymi problemami z żyłami jako profilaktykę zakrzepicy możemy także wskazać przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, które zapobiegają powstaniu zakrzepów krwi.