pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

22 468 10 88

pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

Przewlekła niewydolność żylna

Jak powstają żylaki ?

 

żylaki

żylaki

Kobiety prowadzące siedzący tryb życia, kobiety o stojącym trybie życia oraz otyłe są najbardziej narażone na przewlekłą chorobę żylną. Długotrwała praca siedząca lub stojąca może prowadzić do zastoju krwi w naczyniach żylnych kończyn dolnych. Podstawowym a zarazem najszybszym badaniem jakie wyrywa niewydolność żył jest USG Doppler żył.

Przewlekła niewydolność żylna to szereg objawów występujących na skutek długotrwałego poszerzenia naczyń żylnych. Jest to bezpośrednio związane ze wzrostem ciśnienia w naczyniach krwionośnych. Według szacunków wynika, że 50% kobiet i 40% mężczyzn zmaga się z objawami PNŻ. A samo PNŻ jest najczęściej występującym u ludzi zespołem chorobowym naczyń kończyn dolnych wywołanych przez niewydolność zastawek żylnych. Kiedy zastawki są uszkodzone, cofająca krew zaczyna napierać na ściany naczynia. Naczynie poszerza swoją objętość. Z biegiem lat zalegająca krew żylna wywołuje zmiany chorobowe w tkankach sąsiednich. Objawy choroby mogą mieć charakter zmian skórnych lub naczyniowych.

Jakie czynniki ryzyka prowadzą do powstania chorób żył kończyn, w tym niewydolności żylnej?

  • Niewydolność żylna występuje częściej u osób prowadzących siedzący lub stojący tryb życia
  • Brak aktywności fizycznej zwiększa szanse na zachorowanie na choroby naczyń żylnych
  • Palenie papierosów bardzo niekorzystnie wpływa na niewydolność krążenia żylnego i prowadzi do rozwoju niewydolności żylnej
  • Długotrwały lot samolotem także sprzyja wystąpieniu niewydolności żylnej

Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) jakie są objawy?

niewydolność-żylna

niewydolność-żylna

Objawy niewydolności żylnej dają dość charakterystyczne symptomy. Na początku pojawia się obrzęk ustępujący po odpoczynku. U chorych z tą chorobą układu żylnego kończyn występuje uczucie zmęczenia i ciężkości nóg, a ulgę przynosi pozycja z podniesionymi nogami.

Jakie są pozostałe objawy niewydolności żylnej kończyn dolnych?

  • Uczucie zmęczenia;
  • Uczucie pełnych nóg;
  • Uczucie ciężkości nóg;
  • Obrzęk;
  • Owrzodzenie żylne
  • Świąd;

Przewlekła niewydolność żylna diagnostyka

Podstawowym, nieinwazyjnym badaniem, które pozwala na diagnostykę i rozpoznanie niewydolności żylnej żył kończyn jest USG Doppler. Diagnostyka niewydolności żylnej z wykorzystaniem USG żył wykonywane jest w gabinecie lekarskim najczęściej przez chirurga naczyniowego lub flebologa. Lekarz za pomocą aparatu do USG bada m.in. ściany naczyń żylnych, krążenie żylne, zaawansowanie choroby żylnej nóg, może ocenić przepływ krwi przez naczynia. Na głowice do badania nakładany jest specjalistyczny żel, pacjent staje na specjalnych schodkach. Lekarz przykłada głowice do nogi i wykonując powolne ruchy rejestruje przepływ krwi żylnej. Badanie jest bezbolesne, można wykonywać je w trakcie trwania ciąży, może być wykonywane wielokrotnie. W NZOZ Rehmedicon do badanie nie jest wymagane skierowanie. Czas trwania badania uzależniony jest od potrzeby pacjenta i jego schorzenia ale nie trwa długo.

Profilaktyka przewlekłej niewydolności żył

flebolog badanie żył

usg żył- rehmedicon

Podstawą profilaktyki przewlekłej niewydolności dla zachowania zdrowych nóg jest aktywność ruchowa taka jak spacery, pływanie, jazda na rowerze. Na niewydolność układu żylnego ma także wpływ dieta i prawidłowa masa ciała. Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Należy zwracać uwagę aby siedząc nie zakładać nogi na nogę.

Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej

W leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej najważniejsze jest zmienienie trybu życia. Należy wprowadzić do życia aktywność fizyczna np. aerobik, yoge, spacery. Zmienić nawyki żywieniowe. Niekiedy niezbędne są opaski uciskowe, które najlepiej dobrać jest indywidualnie z personelem medycznym. Często do terapię uciskową należy połączyć z farmakologią. Leki stosowane w chorobach żył to: hesperydyna, diosmina, escyna, dobesylan wapnia. Przyjmowanie powyższych leków ma na celu poprawę stanu naczyń krwionośnych u chorego (zmniejszenie ich kruchości i zwiększenie ich odporności mechanicznej) oraz poprawę przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Ponadto leki działają przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie.