Zespół pozakrzepowy
Co to jest Zespół pozakrzepowy?
Do częstych powikłań zakrzepicy żył głębokich należy zespół pozakrzepowy. W obrębie układu żył głębokich dochodzi do trwałych zmian na skutek przebytej zakrzepicy. Zadaniem żył głębokich jest odprowadzanie krwi z tkanek do serca. Naczynia te znajdują się pomiędzy warstwami mięśni w udzie oraz podudziu. Razem z nimi we wspólnej pochewce biegną tętnice prowadzące krew z serca do tkanek. Przez żyły głębokie przepływa 90% krwi z kończyn dolnych. Kiedy na skutek chorób dochodzi do zaburzenia przepływu krwi w naczyniach dochodzi do choroby jaką jest zakrzepica żył głębokich. To z kolei, najczęściej w ciągu kolejnych 12-24 miesięcy od wystąpienia zakrzepicy żył może prowadzić do ryzyka wystąpienia zespołu pozakrzemowego. Roczna zachorowalność na zespół pozakrzepowy wynosi 75 chorych na 100 tys. osób. U 25% pacjentów, którzy przebyli zespół pozakrzepowy w przeciągu 20 lat rozwinie się zespół pozakrzepowy. Szacuje się, że po przebytej zakrzepicy żylnej maksymalnej będzie to u ok 40% chorych.

zespół-pozakrzepowy
Zespół pozakrzepowy przyczyny?
Zespół pozakrzepowy (PTS, post-thrombotic syndrome) pierwszym etapem choroby jest zapalenie żył głębokich, może również rozwijać się w obrębie żył powierzchownych gdzie jest znane pod postacią żylaków, jak i żył głębokich.
Do grupy czynników wpływających na ryzyko zespołu pozakrzepowego należą :
- wiek powyżej 40 roku życia
- Stany zwiększonej krzepliwości krwi
- Zwolniony przepływ krwi w obrębie naczyń krwionośnych
- Długotrwale unieruchomienie na skutek choroby, urazu, kontuzji
- Pacjenci po przebytej zakrzepicy żył
- Podróż samolotem powyżej 6 godzin
- Żylaki żył głębokich kończyn i inne przebyte choroby żył
- Oparzenia
- Nadwaga i otyłość
- Operacje
- Zaawansowane nowotwory
- Zaburzenia dążenia
- Ciąża i połóg
- Niewydolność nerek
- Doustną antykoncepcja
- Papierosy i Alkohol
Zespół pozakrzepowy jakie są objawy?

zespół-pozakrzepowy
Do najczęstszych objawów zespołu pozakrzepowego należą:
-opuchlizna nóg – to najczęstszy objaw
Do pozostałych objawów zespołu należą:
- Ból koniczyny dolnej
- Zaczerwieniona i ocieplona skóra na nodze
- Zaznaczony wyraźny zarys naczyń na nodze
- Ociężale, ciężkie nogi i obrzęk kończyny
- Skurcze łydek
- Swędzenie skóry
- Chromanie przestankowe czyli ból podudzi występujący w czasie chodzenia.
- Objawy zmniejszają się podczas odpoczynku
- Nasilają się podczas spaceru czy stania
W następstwie wystąpienia zespołu pozakrzepowego może dojść do:
- Owrzodzenia żylne podudzia na skutek zmian troficznych podudzia
- Rozległych ran obejmujących skórę podudzi od stawów skokowych po kolana
- Żylaki

zespół-pozakrzepowy-rehmedicon
Zespół pozakrzepowy diagnostyka
Lekarz, najczęściej flebolog lub chirurg naczyniowy, w diagnostyce zespołu pozakrzepowego wykorzystuje badanie USG Doppler, aparat posiada funkcję, która pozwala zbadać ogólny stan układu żylnego kończyn, w tym zobaczyć i zmierzyć przepływ w poszczególnych naczyniach, potwierdzić stan zapalny, określić kondycję zastawek. Badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne, może być wykonywane bez ograniczeń i stanowi głównego narządzenie rozpoznania zespołu pozakrzepowego. Pacjent proszony jest o wejście na specjalistyczne schodki na nogę i głowicę lekarz nakłada specjalny żel.
Leczenie zespołu pozakrzepowego
Metody leczenia zespołu pozakrzepowego są wieloetapowe niemniej zawsze powinny zaczynać się od porady lekarskiej. W ramach leczenia zalecana jest utrata masy ciała i zmienienie nawyków żywieniowych, wprowadzenie do życia aktywności fizycznych, dbanie o prawidłowe nawodnienie. Prewencyjnie zaleca się odpoczynek z nogami w górze. Odstawienie używek. Ważna jest rehabilitacja. Często zalecana jest terapia komprelsyjna specjalistycznymi opaskami i pończochami.
Leki jakie stosuje się z zespole pozakrzepowy to leki flebotropowe mające na celu poprawić mikrokrążenie w naczyniach, zapobiegają powstawaniu zakrzepów, poprawiają napięcie ścianek naczynia.
Operacyjne leczenie zespołu pozakrzemowego. Jeśli zachodzi potrzeba lekarz podejmuje decyzje po interwencji chirurgicznej.