pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

22 468 10 88

pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

Łąkotki człowieka mają najwyższy stopie rozwoju ewolucyjnego. Ich funkcje są niezwykle ważne dla biomechaniki i fizjologii stawu kolanowego.

Budowa łąkotki

budowa łąkotki
łąkotka przebieg włókien

UMÓW WIZYTĘ

łąkotka stawu kolanowego ma trójkątny kształt na przekroju, pokrywając od 1/2 do 2/3 powierzchni chrząstki plateau kości piszczelowej. Zbudowane są ze zbitej, gęsto tkanej, włóknistej tkanki łącznej. Dzięki takiej budowie łąkotka kolana cechuje się dużą elastyczność a co za tym idzie mogą przenosić duże siły nacisku. Łąkotki stawu kolanowego zbudowane są z włókien kolagenu o przebiegu okrężnym i tylko niewielka ich część biegnie promieniście, głównie na powierzchni łąkotki. Włókna te chronią łąkotki przed podłużnym rozciąganiem. Zewnętrzne brzegi łąkotek są wypukłe. Przyczepiają się do wewnętrznej warstwy torebki stawowej. Brzegi zewnętrzne łąkotek są wklęsłe i cienkie. Dolna powierzchnia każdej łąkotki jest płaska. Górna powierzchnia łąkotki jest wklęsła. Łąkotki są strukturami nieunaczynionymi. Wyjątek stanowi ich strefa brzeżna.

Jakie są funkcje łąkotek kolanowych

Do najważniejszych funkcji zalicza się rozporowadzanie mazi stawowej, odżywianie chrząstki stawowej, amortyzację siły nacisku, poprawę zborności stawu kolanowego, stabilizację kolana, rozkładanie sił nacisku na powierzchnię stawową kolana.

Zobacz również: Rzepka kolanowa, Kolano skoczka, Kolano biegacza, USG stawu skokowego Warszawa

Biomechanika łąkotki kolanowej

Łąkotki biorą udział w stabilizacji rotacyjnej stawu i odgrywają rolę w płynnym przechodzeniu ruchu zawiasowego w poślizgowy i rotacyjny. Podczas zgięcia i wyprostu kolana łąkotka przesuwa się wraz z kością piszczelową do której są przytwierdzone.

 
uszkodzenie łąkotki
kolano

Łąkotka boczna

Jest nieco krótsza, silniej zakrzywiona i bardziej pierścieniowata. Rozpoczyna się nieznacznie od przodu od guzka miedyzkłykciowego bocznego. Koniec tylny przyczepia się do tyłu guzka międzykłykciowego bocznego i częściowo do guzka międzykłykciowego przyśrodkowego.

Łąkotka przyśrodkowa

Jest dłuższa i szersza, słabiej zakrzywiona i bardziej sierpowata. Rozpoczyna się z przodu przed polem międzykłykciowym przednim i kończy z tyłu w polu międzykłykciowym tylnym.

Jakie są objawy uszkodzenia łąkotki?

Do najczęstszych objawów uszkodzenia łąkotki, można zaliczyć ostry i nagły ból kolana, który nasila się w czasie chodzenia, czy klękania. 

  • obrzęk stawu
  • słyszalne trzaski w kolanie
  • nadmierne ocieplenie
  • uczucie blokowania lub usztywnienia kolana
  • ograniczony zakres ruchu – dotyczy wyprostu oraz zgięcia
  • ból stawu kolanowego
  • niestabilność kolana

Przyczyny uszkodzenia łąkotek stawu kolanowego

Najczęściej do uszkodzenia łąkotki dochodzi w wyniku nagłego prostowania stawu kolanowego, który znajduję się w częściowym zgięciu i rotacji lub też w czasie przeprostu. Łąkotka może ulec uszkodzeniu gdy przekroczony zostanie fizjologiczny zakres jej ruchów lub też granice jej wytrzymałości. O uszkodzenie łąkotki może też mówić w sytuacji gdy uszkodzeniu ulegną struktury pozostające w bezpośrednim kontakcie z łąkotką. Łąkotki zmienione chorobowo (torbielowatość, przewlekłe zmiany pourazowe, zwyrodnieniowe uszkodzenia łąkotek), wady wrodzone (łąkotka tarczowata) łatwiej ulegają uszkodzeniu. Zaburzenia odżywiania łąkotek, zaburzenie biomechaniki stawu kolanowego to także częste przyczyny urazów łąkotki.

Pęknięta łąkotka

Jeśli dojdzie do uszkodzenia łąkotek stawu kolanowego w postaci pęknięcia na większym odcinku konieczne będzie zszycie uszkodzonego fragmentu łąkotki. Robi się to endoskopowo, poprzez dwa niewielkie nacięcia. Możliwe jest nie tylko tradycyjne szycie, ale też zespolenie struktury łąkotki za pomocą kotwiczek biowchłanialnych.

Jak wyleczyć łąkotkę bez operacji?

Leczenie urazów łąkotki jest możliwe również bez operacji. Osocze bogatopłytkowe to preparat z własnej krwi pacjenta, w której dochodzi do zagęszczenia płytek krwi PRP przez specjalne odseparowanie materiału. Czynnik wzrostu jest stosowany w ortopedii w celu poprawy gojenia tkanek oraz ograniczania stanu zapalnego. W NZOZ Rehmedicon wykorzystujemy PRP w leczeniu uszkodzenia łąkotek. Procedura ta w leczeniu łąkotki daje dobre rezultaty i pozwala na odroczenie operacji lub nawet na rezygnację z leczenia operacyjnego.

Rehabilitacja kolana bardzo skuteczna

W przypadku leczenia urazów łąkotek będzie potrzebna fizjoterapia.  W rehabilitacji urazów łąkotek stosowanie są zabiegi Fala uderzeniowa kolan, krioterapii, laserowe na kolano oraz leczenie polem magnetycznym na kolana. Fizykoterapia może również pomóc, gdy dojdzie do niewielkiego rozerwania łąkotki. Chrząstka ta bowiem ma zdolność regeneracji i przy niewielkich uszkodzeniach organizm sam ją naprawia. Fizjoterapeuta może zlecić również Terapia manualna w Warszawie stawów kolanowych, w zależności od rodzaju uszkodzenia ułożyć program indywidualnych ćwiczeń dostosowanych do potrzeb schorzenia kolan. Może również sięgnąć po masaż. Zanim jednak udamy się do fizjoterapeuty warto umówić się na wizytę u lekarza ortopedy w celu prawidłowego rozpoznania uszkodzenia łąkotek (Kiedy warto umówić się na wizytę do ortopedy). Lekarz ortopeda na podstawie testów, wywiadu i diagnostyce na przykład USG kolan może stwierdzić uszkodzenie łąkotki i  zalecić najlepsze metody leczenia, które w szybkim czasie przyniosą pożądany efekt.

Po artroskopii kolana i szyciu łąkotki należy przez około 2 tygodnie pozostać w domu w pozycji leżącej z operowaną kończyną uniesioną ponad poziom klatki piersiowej. Należy schładzać operowane kolano  3-5 razy dziennie po 15-20 minut i wykonywać ćwiczenia wyuczone w szpitalu w pierwszej dobie pooperacyjnej.

Ciekawostka: łąkotka czy łękotka?

Według Słownika języka polskiego obie formy łąkotka i łękotka są jak najbardziej poprawne.

rehabilitacja kolana
rehabilitacja kolana

USG kolana Warszawa | Rehmedicon
ul. Lisowska 23
01-820 Warszawa
e-mail: rehmedicon@rehmedicon.com
Tel: 22 468 10 88