Miażdżyca jakie objawy? Miażdżyca jakie przyczyny oraz jak leczyć? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższego wpisu.
Miażdżyca jest przewlekłym procesem zapalnym dotyczącym aorty i tętnic średniej wielkości wieńcowych, szyjnych, nerkowych i biodrowych. Zaawansowane formy miażdżycy charakteryzują się znacznym pogrubieniem błony wewnętrznej w wyniku odkładania się cholesterolu. Miażdżycą jest chorobą dotykająca głównie osoby po 50 roku życia.
Miażdżyca jako proces zapalny?
Jako pierwszy hipotezę, że miażdżyca jest procesem zapalnym stanowiącym odpowiedź ściany naczynia na uszkodzenie, zaproponował Rusell Ross w 1973 roku. Bezpośredni wpływ modyfikowanych LDL (lipoproteiny o małej gęstości) na komórki śródbłonka, a także ich duże stężenie w przestrzeni podśródbłonkowej powodują reakcję zapalną.
Co to jest miażdżyca?
W najprostszych słowach miażdżyca to choroba tętnic, prowadząca do zwężenia ich światła. Przyczyną zwężenia jest blaszka miażdżycowa zbudowana głównie z cholesterolu, która wyrasta ze ściany tętnicy, doprowadzając do zmniejszenia przepływu krwi (niedokrwienia), skutkującego niedotlenieniem narządów.
Jakie są objawy miażdżycy?
Miażdżyca – chromanie przestankowe
Miażdżyca rozwijająca się w tętnicy zaopatrującej w krew kończynę dolną, objawia się bólem łydek, pojawiającym się w czasie marszu lub biegu. Objaw ten nazywa się chromaniem przestankowym. Ból występuje z dość stałą regularnością po wykonaniu określonej pracy mięśniowej, czyli przejściu określonego dystansu. Ból odczuwany jako zdrętwienie, zesztywnienie mięśni zmusza chorego do zatrzymania się i ustępuje samoistnie po kilkudziesięciu sekundach lub kilku minutach odpoczynku.
Miażdżyca – zwężenie tętnic szyjnych i kręgowych
Na skutek zwężenia tętnic zaopatrujących mózg w krew (tętnice szyjne i kręgowe) może dochodzić do przejściowych lub trwałych objawów niedokrwienia mózgu:
- zaburzenia ruchowe lub czuciowe – niedowłady i porażenia, zaburzenia czucia.
- zaburzenia mowy – jeśli jest zwężona tętnica po stronie półkuli dominującej.
- zaburzenia widzenia – występujące po stronie zwężenia.
Jakie są rodzaje miażdżycy?
- Miażdżyca mózgu – objawy niedokrwienia mózgu to głównie problemy z widzeniem i utrzymaniem równowagi oraz czuciem, na skutek niedokrwienia mogą wystąpić zmiany psychiczne.
- Miażdżyca tętnic szyjnych – jej objawami są zawroty głowy, dezorientacja oraz czasowe niedowłady.
- Miażdżyca tętnic jamy brzusznej – objawia się bólami brzucha po spożytym posiłku.
- Miażdżyca tętnic nerkowych – manifestuje się nadciśnieniem oraz niewydolnością nerek.
- Miażdżyca nóg – dochodzi do niej na skutek ograniczonego przepływu krwi w tętnicy udowej, co skutkuje niedokrwieniem kończyn. Objawia się to skurczami i bólami łydek, ud oraz stóp. Skóra staje się też zimna i blada, a ból ustępuje w trakcie odpoczynku i zwiększa się podczas ruchu. Ponadto mogą pojawić się owrzodzenia. Dochodzi do chromani przystankowych.
Zobacz również:
Cukrzyca objawy, przyczyny leczenie
Flebolog diagnostyka leczenie chórów żył
Jakie są czynniki miażdżycy?
Czynniki ryzyka przyczyniające się do rozwoju choroby:
- nadwaga i otyłość
- palenie tytoniu
- nadciśnienie tętnicze
- wiek
- cukrzyca
- wysoki poziom cholesterolu
- stres
- brak aktywności fizycznej
- nieprawidłowa dieta
- płeć
- uwarunkowania genetyczne
Jakie są powikłania miażdżycy?
Miażdżyca zwana jest chorobą cywilizacyjną. Zaczyna rozwijać się już w młodym wieku. Nieleczona miażdżyca może prowadzić do zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, ostrego niedokrwienia kończyn dolnych, a nawet do śmierci.
Profilaktyka miażdżycy
Profilaktyką miażdżycy jest zdrowa zbilansowana dieta, aktywność ruchowa, ograniczenie używek w postaci nikotyny, alkoholu oraz cukru. Warto wykonywać okresowe badania na przykład USG DOPPLER tętnic kończyn dolnych oraz badania krwi wykonane przez flebologa.