pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

22 468 10 88

pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

Aktywność fizyczna a siedzący tryb życia – w roku 2021 ukazały się nowe wytyczne WHO dotyczące

WHO zwraca uwagę, że aktywność fizyczna jest dobra dla serca, całego ciała i umysłu. Regularna aktywność fizyczna może zapobiegać chorobom serca, cukrzycy typu 2 i nowotworom, które są przyczyną prawie trzech czwartych zgonów na całym świecie oraz może pomagać w ich leczeniu. Aktywność fizyczna może również łagodzić objawy depresji i lęku oraz poprawiać procesy myślenia, uczenie się, a także ogólne samopoczucie.

WHO zaleca wszystkim dorosłym co najmniej 150-300 minut aerobowej aktywności fizycznej

WHO zaleca wszystkim dorosłym co najmniej 150-300 minut aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo (lub równoważną ilość intensywnej aktywności),
a wszystkim dzieciom i młodzieży średnio 60 minut aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności dziennie. 

Liczy się, KAŻDA aktywność fizyczna!

Według zaleceń WHO liczy się, KAŻDY ruch! Ale każdy to nie jest wyjście do sklepu i zrobienie zakupów pamiętajcie o tym. Często słyszymy od Was, że ja już się swoje poruszałem/am byłem na zakupach, zrobiłem/am obiad. NIE !! To nie tak. Aktywność fizyczna to ta aktywność, którą robimy dla przyjemności, może to być spacer, mogą to być ćwiczenia na dywanie. Może to być aktywność prowadzona przez wyspecjalizowanych fizjoterapeutów. Od lat zachęcamy starsze osoby do korzystania z Uniwersytetów Trzeciego Wieku! Z naszego „skromnego” doświadczenia wiemy, że najtrudniej jest zacząć. Dlatego pomagamy w powrocie do sprawności fizycznych, które zaprzestaliście w czasie pandemii lub próbujemy zaszczepić nowy zapał. 

Pamiętaj  ZAWSZE zaczynaj od niewielkiej aktywności i stopniowo ją wydłużaj 

To z czym obecnie spotykamy się u nas w przychodni to osłabienie mięśni i spadek motywacji z powodu długotrwałego zmniejszenia aktywności spowodowanych na przykład home office. To pociąga za sobą narastające dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa lędźwiowego, kolan, stawów barkowych, karku itd. Na szczęście naszych fizjoterapeutów ogranicza jedynie wyobraźnia i są w stanie sprostać rzucanym im wyzwaniom. 

Jak się okazuje przepis na zdrowie nie jest wcale skomplikowany, czasem wystarczy wysiąść przystanek wcześniej i dojść na piechotę aby rozpocząć zupełnie nową przygodę! 

 

Wrzucamy link do PDF z wytycznymi WHO, które zostały przetłumaczone przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów

zacznij przygodę z ruchem pod opieką Zespołu Rehmedicon