Cukrzyca jakie są powikłania ostre i przewlekłe?
Cukrzyca powikłania dzielimy na ostre (wczesne) i przewlekłe (późne). Ostre powikłania cukrzycy to takie, które pojawiają się nagle i z reguły nie trwają długo. Powikłania przewlekłe są efektem długotrwałej hiperglikemii.
Ostre powikłania cukrzycy
hiperglikemia: to stan, w którym poziom glukozy we krwi przekracza przyjęte normy – gdy stężenie glukozy na czczo wzrośnie powyżej 100 mg/dl, a po posiłku powyżej do 140mg/dl. Hiperglikemia często towarzyszy diabetykom, u których cukrzyca jest niepoprawnie leczona, przy źle dobranej diecie, niewłaściwej dawce insuliny, przyjmowaniu leków wchodzących w interakcje z lekami przeciwcukrzycowymi czy też pominięciu dawki insuliny lub leków obniżających poziom glukozy we krwi.
hipoglikemia: stan, w którym poziom cukru we krwi spada poniżej normy – gdy stężenie glukozy we krwi ma wartość poniżej 70 mg/dl. Może być spowodowana pominięciem posiłków lub zbyt dużą dawką insuliny.
kwasica ketonowa: jest następstwem głębokiego niedoboru insuliny, który prowadzi do rozwoju ostrych zaburzeń metabolizmu glukozy, tłuszczów i białek oraz zachwiania równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej. Dotyczy głównie pacjentów z cukrzycą typu 1. Przyczyną może być zbyt późne rozpoznanie cukrzycy typu 1, przerwanie insulinoterapii, ostre stany zapalne.
- Pierwsze objawy
- wielomocz
- suchość w jamie ustnej i pragnienie
- zmęczenie
- narastające pragnienie
- brak apetytu
- delikatny zapach acetonu w wydychanym powietrzu.
- Późniejsze objawy
- bóle brzucha
- wymioty
- senność
- przyśpieszony i pogłębiony oddech,
- zapach acetonu w wydychanym powietrzu,
- odwodnienie.
- Zaawansowane objawy
- zaburzenia świadomości,
- śpiączka,
- hypotonia
kwasica mleczanowa: nadmierne gromadzenie się mleczanów w organizmie. Najczęściej jest skutkiem stosowania leków przeciwcukrzycowych z grupy biguanidów u pacjentów obciążonych zmianami miażdżycowymi lub niewydolnością nerek
Przewlekłe powikłania cukrzycy
Neuropatia cukrzycowa: Nieleczona cukrzyca lub źle kontrolowana doprowadza do uszkodzenia obwodowego i autonomicznego układu nerwowego. Neuropatia jest powikłaniem często występującym, może powstawać na etapie stanu przedcukrzycowego. U osoby chorej na cukrzycę stwierdzenie objawów uszkodzenia obwodowego układu nerwowego przy jednoczesnym wykluczeniu wszelkich innych niż hiperglikemia przyczyn pozwala na rozpoznanie neuropatii cukrzycowej. Dotyczy przede wszystkim kończyn dolnych. Ma charakter rozlany i symetryczny.
Objawia się uczuciem:
- drętwienia,
- pieczenia stóp,
- bólu piekącego,
- kurcze łydek,
- przeczulica skóry w reakcji na dotyk,
- niepewny, chwiejny chód
Może dojść do miejscowego lub ogniskowego uszkodzenia układu nerwowego. Efektem może być zespół cieśni nadgarstka
Czynniki ryzyka neuropatii to złe wyrównanie metaboliczne cukrzycy, wiek chorego, wzrost (wysoki), palenie papierosów, inne powikłania naczyniowe cukrzycy .Za najpoważniejsze powikłanie neuropatii cukrzycowej uznaje się neuropatyczne owrzodzenie stopy.
zobacz również:
cukrzyca przyczyny, objawy, leczenie
Retinopatia cukrzycowa: utrzymujące się zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi prowadzi do zmian w naczyniach krwionośnych siatkówki oka. Jest bardzo niebezpieczna, gdyż w początkowej fazie nie daje żadnych objawów i prowadzi do utraty wzroku.
Nefropatię cukrzycową : przewlekła hiperglikemia prowadzi do zwiększenia przepływu krwi przez kłębuszki nerkowe i nagromadzenia w nich i naczyniach krwionośnych wielu substancji, prowadząc do uszkodzenia lub niewydolności nerek. Choroba początkowo przebiega bezobjawowo, a objawy pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium choroby.
Stopę cukrzycową: uszkodzenie nerwów kończyny dolnej i jej niedokrwienie prowadzi do zespołu stopy cukrzycowej. Konsekwencją zaniedbań stopy cukrzycowej może być jej amputacja.
Choroby skórne: mogą wyprzedzać rozwój choroby nawet o kilka lat, powstawać równolegle z jej rozwojem lub rozwijać się z czasem trwania choroby. Z cukrzycą silnie związane jest obumieranie tłuszczowate skóry, dermopatia cukrzycowa, zmiany pęcherzowe, wysiewne kępki żółte, rogowacenie ciemne. Często występują infekcje bakteryjne i grzybicze.
Udar mózgu i zawał mięśnia sercowego: zmiany miażdżycowe w naczyniach wieńcowych u diabetyków zwiększają znacząco ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.
Należy pamiętać, że cukrzyca musi być leczona a pacjent powinien przebywać w kontakcie ze swoim lekarzem. Ważnym w leczeniu cukrzycy jest zmiana stylu życia wprowadzenie aktywności fizycznej i ZMIANA DIETY.
Rejestracja
DIABETOLOG Warszawa | Rehmedicon
ul. Lisowska 23
01-820 Warszawa
e-mail: rehmedicon@rehmedicon.com
Tel: 22 468 10 88