pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

22 468 10 88

pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty – jest to zespół objawów występujący w miejscu przyczepu mięśni prostowników nadgarstka (Musculus extensor carpi radialis longus) do nadkłykcia bocznego kości ramiennej – zespół objawów bólowych bocznej okolicy łokcia. Ból odczuwany jest głównie podczas chwytania. Osoby cierpiące na łokieć tenisisty, to przede wszystkim:

  • osoby dużo pracujące przed komputerem – programiści, informatycy, pracownicy biurowi, dentyści,
  • pracownicy fizyczni -murarze, monterzy
łokieć tenisisty

Przyczyny powstawania łokcia tenisisty

Schorzenie to dotyka osoby między 35. a 55. rokiem życia. Do klinicznych objawów należy ból bocznej części łokcia, zwiększający się podczas oporowanego zgięcia grzbietowego.

Przyczyną łokcia tenisisty może być również za małe przeciążenie ręki. Małe przeciążanie ręki powoduje zanik mięśni oraz ścięgien. Dlatego nie powinniśmy być zaskoczeni, gdy ktoś kto nie uprawia żadnej aktywności fizycznej. Łatwo w takim przypadku o naderwanie mięśnia na przykład przy gwałtownym podniesieniu ciężkiego przedmiotu.

TERAPIA MANUALNA

FLEBOLOG            

FALA UDERZENIOWA

Objawy łokcia tenisisty

Ból łokcia występuje przede wszystkim w miejscu, gdzie ścięgna mięśni przedramienia przyłączają się do kostnej wypukłości łokcia od strony zewnętrznej (bocznej). Może to powodować trudności w poruszaniu ręką i dłonią, a także utrudniać codzienne czynności, takie jak pisanie czy trzymanie przedmiotów. Ból może promieniować do przedramienia i ręki, a w ciężkich przypadkach może uniemożliwiać chwytanie i używanie dłoni.

ból łokcia

Łokieć tenisisty jak leczymy?

Po pierwsze należy właściwie postawić diagnozę. Lekarz ortopeda w tym celu wykona badanie USG stawu łokciowego i na podstawie badań może zaproponować podanie leku dostawowo lub zlecić rehabilitację. Leczenie łokcia tenisisty zależy od nasilenia objawów i indywidualnych potrzeb pacjenta. Zazwyczaj stosuje się zimne okłady, fizjoterapię oraz leki przeciwzapalne. Może być również konieczne przerwanie aktywności fizycznej lub zawodowej, która prowadzi do nadmiernego obciążenia mięśni i więzadeł w obrębie stawu łokciowego. W przypadku ciężkich i długotrwałych dolegliwości może być konieczna interwencja chirurgiczna.

Fizykoterapia: