pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

22 468 10 88

pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty zaliczamy do entezopatii, czyli zmian przeciążeniowo-zwyrodnieniowych przyczepu ścięgna mięśnia do kości. Jest to zespół objawów występujący w miejscu przyczepu mięśni prostowników nadgarstka (Musculus extensor carpi radialis longus) do nadkłykcia bocznego kości ramiennej – zespół objawów bólowych bocznej okolicy łokcia. Ból łokcia odczuwany jest głównie podczas chwytania. Osoby cierpiące na łokieć tenisisty, to przede wszystkim osoby wykonujące powtarzalne, monotonne ruchy, które doprowadzają do powstawania przeciążeń i mikrourazów w obrębie stawu łokciowego:

  • osoby dużo pracujące przed komputerem – programiści, informatycy, pracownicy biurowi, dentyści,
  • pracownicy fizyczni -murarze, monterzy
  • osoby aktywnie uprawiające sport, wymagający przeciążeń kończyny górnej  
łokieć tenisisty

Co jest przyczyną łokcia tenisisty?

Łokieć tenisisty dotyczy najczęściej osób między 35. a 55. rokiem życia. Do klinicznych objawów należy ból bocznej części łokcia, zwiększający się podczas oporowanego zgięcia grzbietowego. Obecnie jako główną przyczynę powstawania łokcia tenisisty wskazuje się długotrwałe i powtarzające się przeciążanie mięśni prostowników nadgarstka. Powoduje to degenerację tkanek na których miejsce powstają nowe tkanki charakteryzujące się osłabioną strukturą i mniejszą wytrzymałością – tzw. przerost fibroblastyczny. W odbudowanych tkankach obserwujemy wadliwy system ukrwienia, co z kolei skutkuje zwiększoną wrażliwością na dotyk.

Co zaskakujące, obok powtarzającego się przeciążania kończyny górnej w obrębie łokcia, przyczyną łokcia tenisisty może być również za małe przeciążenie ręki. Przy braku przeciążania ręki obserwujemy postępujący zanik mięśni oraz ścięgien. W rezultacie na łokieć tenisisty chorują również osoby nie podejmujące żadnej aktywności fizycznej. Łatwo w takim przypadku o naderwanie mięśnia na przykład przy gwałtownym podniesieniu ciężkiego przedmiotu.

TERAPIA MANUALNA

FLEBOLOG            

FALA UDERZENIOWA

Objawy łokcia tenisisty

Najczęstszym objawem łokcia tenisisty jest ból łokcia występujący przede wszystkim w miejscu, gdzie ścięgna mięśni przedramienia przyłączają się do kostnej wypukłości łokcia od strony zewnętrznej (bocznej). Może to powodować trudności w poruszaniu ręką i dłonią, a także utrudniać codzienne czynności, takie jak pisanie czy trzymanie przedmiotów. Ból może promieniować do przedramienia i ręki, a w ciężkich przypadkach może uniemożliwiać chwytanie i używanie dłoni. Wśród pozostałych charakterystycznych objawów łokcia tenisisty możemy wymienić:

  • opuchlizna w okolicy stawu łokciowego,
  • bolesności i ograniczenia przy wykonywania codziennych czynności, jak podanie ręki, chwatanie za klamkę czy podniesienie szklanki
  • tkliwość przy dotyku okolicy nadkłykcia bocznego
  • zaostrzenie bólu przy prostowaniu nadgarstka
  • zaostrzenie bólu przy skręcaniu przedramienia na zewnątrz
  • osłabienie siły mięśniowej

 

 

ból łokcia

Diagnostyka łokcia tenisisty

Aby skutecznie leczyć łokieć tenisisty po pierwsze należy właściwie postawić diagnozę. Prawidłowa diagnostyka łokcia tenisisty jest kluczowa do podjęcia właściwego leczenia, ponieważ podobne objawy może dawać tzw. łokieć golfisty.

Jakie jest skuteczne leczenie łokcia tenisisty?

Jak najlepiej leczyć łokieć tenisisty?  Lekarz ortopeda po wykonaniu badania USG stawu łokciowego i na podstawie wywiadu może zaproponować podanie leku dostawowo lub zlecić rehabilitację. Metoda leczenie łokcia tenisisty zależy od nasilenia objawów i indywidualnych potrzeb pacjenta. Zazwyczaj stosuje się zimne okłady, fizjoterapię oraz leki przeciwzapalne. Może być również konieczne przerwanie aktywności fizycznej lub zawodowej, która prowadzi do nadmiernego obciążenia mięśni i więzadeł w obrębie stawu łokciowego. W przypadku ciężkich i długotrwałych dolegliwości może być konieczna interwencja chirurgiczna.

Rehabilitacja łokcia tenisisty obejmuje:

Fizykoterapia: