Na czym polega USG ortopedyczne?
USG ortopedyczne to bezpieczna diagnozowania układu ruchu człowiek, w tym urazów, w tym ścięgien i więzadeł. Najlepiej jeśli usg ortopedyczne wykonuje ortopeda. Dzięki temu podczas jednej wizyty możliwe jest znalezienie schorzenia oraz skonsultowania leczenia z lekarzem. USG ortopedyczne najczęściej dotyczy stawów:
- USG stawu łokciowego / USG łokcia
- USG stawu skokowego
- USG stawu kolanowego / USG kolan
- USG stawu biodrowego / USG biodra
- USG nadgarstka
- USG ścięgna Achillesa
- USG stawu barkowego / USG barku
USG w ortopedii wykorzystuje się również przy różnego rodzaju złamaniach, zwichnięciach, skręceniach, naciągnięciach stawów i mięśni.
USG ortopedyczne to szybka, skuteczna i wiarygodna metoda.
USG jest metodą szybką, skuteczną i wiarygodną. Wykorzystuje ona fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości do uzyskania obrazu podobnego do rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Ponieważ jest to metoda nieinwazyjna, nie ma ryzyka narażenia na promieniowanie podczas korzystania z USG. Badanie USG może być bezpiecznie stosowane przez pacjentów z metalowymi implantami w ciele, jak również u kobiet w ciąży.
Dlaczego USG ortopedyczne?
USG ortopedyczne to szybka, skuteczna i niezawodna metoda diagnozowania urazów i chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Dzięki wykorzystaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości do tworzenia obrazów, umożliwia lekarzowi uzyskanie precyzyjnego obrazu wnętrza ciała bez konieczności wykonywania inwazyjnych zabiegów chirurgicznych. Ta nieinwazyjna procedura nie wykorzystuje promieniowania i nie powoduje bólu. Badanie USG w odróżnieniu od diagnostyki RTG pozwala zobrazować tkanki miękkie takie jak wspomniane wcześniej mięśnie, więzadła i ścięgna, ale również maź stawową.
Jakie choroby można zdiagnozować za pomocą tej metody?
USG ortopedyczne służy do diagnozowania urazów tkanek miękkich (mięśni, ścięgien i więzadeł).
Kiedy należy poddać się badaniu USG ortopedycznemu?
Ten rodzaj badania może być zalecany dla osób, które odczuwają długotrwały ból w określonym obszarze, przeszły uraz. Badanie USG umożliwia lekarzowi dokładne określenie przyczyny objawów przed rozpoczęciem leczenia. Zlecone leczenie może się opierać na j fizjoterapii lub sonochirurgii (jeśli będzie to konieczne).
Kiedy zalecane jest USG ortopedyczne?
USG ortopedyczne jest nieinwazyjnym badaniem, które może być wykorzystane do zdiagnozowania urazu. USG ortopedyczne jest często zalecane w przypadkach:
- urazy barku
- urazy nadgarstka
- urazy kolana
- urazów kostki
- ból barku
- ból nadgarstka
- ból kolana
- ból kostki
- zespół cieśni nadgarstka
Zobacz również:
Jak bardzo przydatne jest USG w diagnozowaniu urazów?
USG to szybka, skuteczna i wiarygodna metoda badania ścięgien i więzadeł. Proces obrazowania jest bezbolesny, bezpieczny i daje wysokiej jakości obrazy.
Zanim wynaleziono ultrasonografy, badania fizyczne wykonywano za pomocą testów ręcznych. Obecnie dysponujemy bardziej zaawansowanymi metodami, takimi jak zdjęcia rentgenowskie, które dają nam znacznie wyraźniejsze obrazy kości i stawów niż kiedykolwiek wcześniej!
Jak wygląda badanie?
Podczas badania USG ortopedycznego pacjent poproszony jest o położenie się na leżance. Lekarz przez kilka minut będzie przemieszczał sondę po badanym obszarze, tak aby mógł zobaczyć na ekranie, jak duże są uszkodzenia i co dokładnie powoduje ból.
Podsumowanie
USG może być przydatne w diagnozowaniu urazów, w tym ścięgien i więzadeł. Jest to metoda bezpieczna, niezawodna i informacyjna. Powinieneś mieć wykonaną tę metodę diagnostyki, jeśli odczuwasz ból w stawach lub mięśniach.
Rejestracja
ORTOPEDA Warszawa | Rehmedicon
ul. Lisowska 23
01-820 Warszawa
e-mail: rehmedicon@rehmedicon.com
Tel: 22 468 10 88