pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

22 468 10 88

pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

Palec trzakający

Dłoń człowieka jest relatywnie małą częścią ciała, lecz zawiera aż 27 kości podzielonych na 3 odcinki – kości nadgarstka, kości śródręcza i kości palcy. Dzięki tak złożonej budowie człowiek może wykonywać dłonią proste, jak również skomplikowane czynności – od trzymania dziecka za rękę do zawodowej gry na fortepianie. Wszelkie choroby i bóle występujące w obrębie dłoni utrudniają sprawne funkcjonowanie rodzinne i zawodowe i są przyczyny częstych wizyt u lekarza. Obok zespołu cieśni nadgarstka najczęstszym schorzeniem dłoni jest trzaskający palec. Choroba ta polega na zapaleniu więzadła obrączkowego ścięgna mięśni zginaczy palca ręki, na wysokości stawu śródręczno-palcowego. Dolegliwość ta najczęściej dotyczy palca serdeczny i kciuka, a w dalszej kolejności palca wskazującego, środkowego lub małego.

Trzaskający palec

Palec trzaskający – jakie przyczyny?

Podobnie jak w przypadku wielu innych schorzeń ortopedycznych, przyczyny pojawienia się palca trzaskającego nie są jednoznacznie określone. Przyjmuje się, iż choroba ta najczęściej ma podłoże mechaniczne lub wynika z innych jednostek chorobowych. W pierwszy przypadku dotyczy osób pracujących dłońmi, u których stale występują mikrourazy lub przeciążenia mięśni dłoni. Będą to przede wszystkim sportowcy, muzycy oraz osoby wykonujące powtarzalne prace dłońmi. Druga sytuacja dotyczy pacjentów cierpiących na takie choroby jak cukrzyca, dna moczanowa lub reumatoidalne zapalenie stawów.

USG OGÓLNE     

Fala uderzeniowa CZY BOLI?

KONSULTACJE ORTOPEDA

Palec trzaskający – jakie objawy?

W przebiegu choroby palca trzaskającego ból dłoni i palców nie pojawia się od razu. Najczęściej jest to ograniczenie zakresu ruchu zgięcia i wyprostu palca, kóremu nie towarzyszy uczucie bólu. Przy wykonywaniu czynności chorą dłonią pacjent słyszy wyraźny trzaskiem występujący przeskoczeniu chorego ścięgna pod więzadłem obrączkowym. Wraz z pogłębianiem się dolegliwości w czasie ruszania palcem pojawia się ból unimożliwiający normalne funkcjonowanie.
Na ścięgnie pojawia się bolesny guzek, który jest wyczuwalny po wewnętrznej stronie dłoni.

Trzaskający palec

Palec trzaskający – jakie leczenie?

W pierwszej kolejności należy udać się do ortopedy, który na podstawie konsultacji i badania usg dłoni właściwie zdiagnozuje pojawienie się trzaskającego palca u pacjenta. Ortopeda może podać niesteroidowy leki przeciwzapalny w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Lekarz najczęściej zleci do tego rehabilitację obejmują zarówno fizykoterapię (najczęściej krioterapię, ultradźwięki i laseroterapię). W przypadku pacjentów, u których choroba jest zaawansowana w leczenie zachowawcze nie daje rezultatów, konieczne może być przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego będącego najskuteczniejszą formą leczenia palca trzaskającego. Operacja polega na przecięciu pochewki włóknistej ścięgna