Bóle kręgosłupa – jak leczyć?
Kiedy ból kręgosłupa utrudnia codziennie normalne funkcjonowanie często sięgamy po różnego rodzaju metody walki z uciążliwym bólem. Do najczęstszych należą przyjmowanie leków przeciwbólowych, nanoszenie na miejsce bólu maści i żelów przeciwzapalnych czy fizjoterapia. Nie zawsze te metody są skuteczne i przynoszą oczekiwany efekt. W ostatnim czasie na popularności zyskuje blokada kręgosłupa inaczej zwana blokadą sterydową kręgosłupa. Jest to zabieg mało inwazyjny, który skutecznie zmniejsza dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa.
Blokada kręgosłupa lędźwiowego w walce z bólem
Blokada kręgosłupa lędźwiowego jest obecnie jedną z najskuteczniejszych metod leczenia bólu kręgosłupa potocznie zwanych bólami pleców. Blokadę wykonuje się ze sterydów, które maja silne działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Najczęstszym lekiem jaki zostaje wybrany do podania w postaci blokady to Diprophos i Deksametazon. Olbrzymim plusem zabiegu jest niemal natychmiastowa ulga w bólu. Blokada sterydowa stanowi również alternatywę wobec znacznie bardziej obciążającej operacji.
Blokada kręgosłupa polecana jest pacjentom skarżącym się na silne bóle pleców, którzy z różnych względów nie mogą poddać się leczeniu chirurgicznemu. Najczęstszym przeciwwskazaniem do operacji jest występowanie chorób towarzyszących.
TERAPIA MANUALNA
FALA UDERZENIOWA
KONSULTACJE ORTOPEDA
Wskazania do blokady kręgosłupa? W jakich przypadkach stosuje się blokadę?
Blokadę sterydową kręgosłupa stosuje się w następujących schorzeniach:
- Ból kręgosłupa spowodowany zwyrodnieniami w obrębie kręgosłupa,
- Objawy przepukliny dysku międzykręgowego
- Rwa kulszowa
- Rwą udowa
- Kręgozmyk (przesunięcie jednego kręgu względem drugiego)
- Zderzenie kanału kręgowego
Jakie są zalety i efekty podania blokady kręgosłupa lędźwiowego?
Po podaniu leku dochodzi do szybkiego:
- zmniejszenia stanu zapalnego i obrzęku korzeni nerwowych i tkanek otaczających
- zmniejszenie odczuwania bólu lub całkowitego pozbycia się bólu
W celu utrzymania jak najdłuższych efektów przeciwbólowych zalecane jest szybkie podjęcie fizjoterapii.
Szybka reakcja przeciwbólowa wynika z tego, że poprzez podanie leku sterydowego lekarz podaje miejscowo wyższe stężenie steroidu aniżeli przy podaniu leku doustnie. Ta terapia pozwala również uniknąć niepożądanych działań ubocznych występujących w doustnym stosowaniu leków.
Jak przebiega podanie blokady?
Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania od pacjentach. Wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych. Trwa od 20 do 30 minut. Przez zabiegiem konieczna jest konsultacja, podczas której lekarz zbiera m.in. wywiad, aby wykluczyć choroby, które mogą być przeciwskazaniem do zabiegu.
Jakie są przeciwskazania do blokady?
- Ciąża
- Choroba wrzodowa
- Nieuregulowana Cukrzyca
- Nieuregulowane nadciśnienie ciśnienie tętnicze
Gdzie skutecznie i bezpiecznie wykonać blokadę kręgosłupa?
W NZOZ Rehmedicon blokadę kręgosłupa wykonuje specjalista ortopeda – Maciej Grzeszkiewicz