pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

22 468 10 88

pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego – przyczyny

Staw biodrowy do duży staw w organizmie człowieka, który ze względu na swoje umiejscowienie podlega dużym obciążeniom. W wyniku obniża się zdolności do regeneracji, uszkodzenia w obrębie stawu biodrowego stają się coraz bardziej widocznne. Dotyczą one ochronnej chrząstki, która się zużywa, co zwiększa tarcie pomiędzy powierzchnią głowy i panewki, dochodzi do zwłóknienia torebki stawowej, a wokół stawu pojawiają się osteofity. Powyższe zmiany są oznakami choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego nazywanej również koksartrozą.
Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego do niedawna kojarzona była z chorobą osób starszych, lecz obecnie coraz więcej młodych osób cierpi na to schorzenie. Przypadki pojawienia się koksartrozy dzielimy na pierwotne i wtórne. Wśród przyczyn koksartrozy pierwotnej wymieniamy predyspozycje genetyczne oraz wady wrodzone stawu.
Przyczyny koksartrozy wtórnej to:
– nadwaga i otyłość, które powodują przeciążenie stawu i szybsze jego zużycie
– czynniki genetyczne – obserwuje się dziedziczenie występowania koksartrozy
– przebyte urazy i choroby stawu biodrowego, w tym złamanie biodra, reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa oraz przewlekłe przeciążenia i mikrourazy związane z wyczynowym uprawianiem sportu,
– niedoczynność tarczycy,
– cukrzyca

KOKSARTROZA

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego – objawy

Z reguły pierwszym charakterystycznym objawem koksartrozy jest pojawienie się bólu biodra w okolicy pachwiny. Ból ten bardzo często promieniuje do kręgosłupa (odcinek lędźwiowy) oraz stawu kolanowego. Intensywność bólu biodra nawiększa jest rano, przy wstawaniu z łóżka, oraz w trakcie lub po obciążaniu chorej kończyny (np. po długim spacerze lub uprawianiu sportu).
Wśród pozostałych objawów wymienia się:
– Sztywność i ograniczenie ruchomości w stawie – odczuwalne najbardziej rano;
– pojawianie się skurczów mięśni
– słyszalne chrobotanie i trzeszczenie w stawie biodrowym podczas jego poruszania
– Problemy z prawidłowym chodzeniem – Utykanie i kołysanie na jedną stronę
– Zanim mięśni uda i pośladka oraz osłabienie siły mięśni po stronie zwyrodnienia – jest to efektem naturalnej tendencji chorego to oszczędzania bolącego biodra

OTYŁOŚĆ             

FLEBOLOG            

KONSULTACJE ORTOPEDA

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego – diagnostyka

Ze względu na charakterystyczne objawy rozpoznanie choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego jest stosunkowo proste. U znacznej części pacjentów wystarczy przeprowadzenie przez ortopedę lub fizjoterapeutę wywiadu z pacjentem oraz badania fizykalnego. Specjalista wykonujący badanie ocenia takie parametry chorego jak siła mięśniowa, zakres ruchomości stawu biodrowego, wzorzec chodu. W rozpoznaniu koksartrozy stosuje się również testy kliniczne – test Thomasa, test Patricka czy test Mennella. W celu potwierdzenia diagnozy ortopeda najczęściej zleca wykonanie u chorego RTG stawu biodrowego lub rezonansu magnetycznego, który pozwala precyzyjnie określić zaawansowanie schorzenia.

KOKSARTROZA

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego

W leczeniu koksartrozy w zależności od stanu pacjenta oraz stopnia zaawansowania choroby możemy wyróżnić leczenie zachowawcze i operacyjne. W początkowym stadium choroby stosuje się leczenie zachowawcze obejmujące:
– rehabilitację – pacjentowi najczęściej zlecane zostają zabiegi kinezyterapii – leczenie ruchem opóźnia skutki choroby, poprawia siłę mięśni i ruchomość w stawie biodrowym. Stosuje się również zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak magnetoterapię, elektroterapię, krioterapię, laseroterapię.
– leczenie farmakologiczne – podanie leki w celu redukcji stanu zapalnego i zmniejszenia dolegliwości bólowych u chorego.
– iniekcje z kwasu hialuronowego – mają na celu poprawę poślizgu i amortyzacji w stawie biodrowym
– iniekcje z PRP – mają na celu regenerację tkanek stawu biodrowego