Zespół cieśni nadgarstka jakie objawy, jak leczyć co to jest hydrodekompresja? Wywołany jest długotrwałym uciskiem nerwu pośrodkowego przebiegającego w kanale nadgarstka.

Zespół cieśni nadgarstka czym jest?
Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) powstaje w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego, który biegnie w kanale nadgarstka. Dolegliwości dotyczą z reguły ręki dominującej. Powstaniu cieśnie sprzyja przeciążenie ręki wykonywaniem powtarzających się czynności. Kobiety na ZCN chorują trzy razy częściej od mężczyzn.W ponad 90 proc. przypadków występuje idiopatyczny zespół cieśni nadgarstka (niewiadomego pochodzenia). Choroba może wystąpić w każdym wieku niemniej najcześciej pojawia się po pięćdziesiątym roku życia. Choroba może wystąpić w każdym wieku niemniej najcześciej pojawia się po pięćdziesiątym roku życia. Coraz częściej zespół cieśni nadgarstka dotyczy osób pracujących przy komputerze lub po prostu często „klikających”.
Zespół cieśni nadgarstka jakie daje objawy?
Z początku objawy zespołu cieśni kanału nadgarstka są subtelne i mają charakter przemijający. Stopniowo, ulegają one intensyfikacji i trwają coraz dłużej. Wśród najczęściej obserwowanych symptomów wymienia się. Pojawiają się podczas snu:
- drętwienie, mrowienie dłoni, zwłaszcza trzech pierwszych palców,
- ból nadgarstka,
- osłabienie siły mięśniowej,
- osłabienie czucia w opuszkach palców,
- zmniejszenie precyzji poszczególnych chwytów ręką.

Jakie są przyczyny zespołu cieśni nadgarstka?
Zespół cieśni nadgarstka może mieć wiele różnych przyczyn. Często jest dolegliwością, która występuje przy innych schorzeniach. Takich jak:
- choroby reumatyczne: choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina układowa, polimialgia reumatyczna
- inne schorzenia: niedoczynność tarczycy, cukrzyca, gruźlica
- choroby zawodowe: przeciążenie dłoni pracą przy komputerze, graniem na instrumentach, monotonną pracą fizyczną;
- nieprawidłowości w obrębie przedramienia i dłoni: tłuszczaki, kostniaki, krwiaki, nieprawidłowości rozwojowe mięśni, złamania
Diagnostyka zespołu cieni nadgarstka (ZSN)

Pacjent podejrzewający u siebie zespół cieśni nadgarstka powinien zgłosić się do lekarza ortopedy. Po przeprowadzeniu wywiadu i wstępnym rozpoznaniu choroby lekarz wykona badanie USG. Jeśli zespół cieśni nadgarstka jest skutkiem innej choroby, konieczna będzie konsultacja ze specjalistą innej dziedziny na przykład z diabetologiem
Leczenie zespołu cieśni nadgarstka fizjoterapia, hydrodekompresja, operacja
Zobacz nasz film – Hydrodekompresja – zespół cieśni nadgarstka
Leczenie zawsze powinno rozpocząć się od wszystkich uznanych nieinwazyjnych metod.
- unikanie ruchów, nasilających objawy,
- odpoczynek i/lub unieruchomienie nadgarstka w ortezie, która chroni nerw pośrodkowy przed uciskiem (zalecane w nocy),
- chłodzenie nadgarstka za pomocą okładów „ciepło-zimno”
- wstrzykiwanie kortykosteroidów redukujących stan zapalny i obrzęki do kanału nadgarstka,
- Hydrodekompresja,
- fizykoterapia: fala uderzeniowa (pobudza regenerację uciśniętego nerwu, zwiększa elastyczność tkanki łącznej poprzez wpływ na włókna kolagenowe), krioterapia, ultradźwięki, laser
Terapia manualna: Włókna nerwu pośrodkowego mogą być uszkodzone w obrębie obszaru kręgosłupa szyjnego C6-C7, splotu barkowego lub w zespołach górnego otworu klatki piersiowej. W związku z tym nasi fizjoterapeuci pracujący terapią manualną nie skupiają się jedynie na stawie nadgarstka ale również podejmują pracę na wielu strukturach i poziomach.
zobacz również:
terapia manualna kiedy stosujemy?
fala uderzeniowa na podstawie badań fizjoterapeuty REHMEDICON
Zastosowanie sonochtorurgi w zespole cieśni nadgarstka.
Sonochirurgia zespołu cieśni nadgarstka to termin określający zabiegi przezskórne wykonywane pod kontrolą USG. W obrębie nadgarstka USG wykorzystuje się do monitorowania położenia igły podczas podania leku do określonych struktur stawu. Najczęściej jest to podanie blokady sterydowej do zmienionej zapalenie kaletki oraz ostrzykiwanie przeciążonych ścięgien.Pod kontrolą USG wykonuje się punkcję stawu czyli pobranie płynu stawowego w celach diagnostycznych lub terapeutycznych oraz hydrodekompresję.
Rokowania i powikłania zespołu cieśni nadgarstka
Nieleczony zespół cieśni nadgarstka będzie się pogłębiał. Całkowite zaniedbanie leczenia może doprowadzić do uszkodzenia nerwu pośrodkowego, a w skrajnych przypadkach – nawet do trwałej niepełnosprawności ręki. Zespół cieśni nadgarstka to częsta choroba, której towarzyszą nieprzyjemne doznania w okolicy kciuka, palca wskazującego oraz połowy palca serdecznego. Najskuteczniejszym leczeniem zespołu cieśni nadgarstka jest: fizjoterapia, hydrodekompresja, sonochirurgia, leczenie operacyjne.

Rejestracja
HYDRODEKOMPRESJA Warszawa | Rehmedicon
ul. Lisowska 23
01-820 Warszawa
e-mail: rehmedicon@rehmedicon.com
Tel: 22 468 10 88