UROLOGIA to specjalizacja lekarska z dziedziny chirurgii, zajmująca się budową, fizjologią i leczeniem schorzeń układu moczowego u mężczyzn oraz schorzeń w obrębie układu moczowego u kobiet. Urolog leczy częściowo również żeński układ płciowy.

Lekarz Urolog czy tylko dla mężczyzn?
Panuje błędne przekonanie, że urologia jest specjalizacją, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wyłącznie układu moczowego mężczyzn. Pod gabinetem urologicznym można spotkać zarówno mężczyzn jak i kobiety. Specyfika budowy układu moczowo płciowego sprawia, że w przypadku mężczyzn urolog często jest lekarzem od dwóch układów.
Zobacz również: Układ moczowy ważne aby był zdrowy, USG Układu moczowego, Jak rozpoznać cieśń nadgarstka?, Zapalenie Trzustki
Z czym iść do urologa?
Lekarz urolog przyjmuje pacjentów z takimi chorobami w obrębie układu moczowego jak:
- Kamica nerkowa
- Kamica układu moczowego
- Przerost prostaty
- Stulejka
- Zapalenie prostaty
- Rak prostaty
- Rak jądra
- Nietrzymanie moczu
- Wodniak jądra
- Leczenie chorób układu moczowego
- Leczenie chorób pęczenia moczowego
- Leczenie chorób pęcherza moczowego
- zaburzenia oddawania moczu
- choroby cewki moczowej
- choroby dróg moczowych
- infekcje dróg moczowych
- Urolog diagnozuje i leczy żylaki powrózka nasiennego, mogące stanowić problemy z niepłodnością u mężczyzn.
Lekarz urolog w poradni urologicznej
podsumowując lekarz urolog zajmuje się zarówno chorobami męskiego układu rozrodczego jak i moczowym układem kobiet.
Rejestracja
UGS Układu moczowego Warszawa | Rehmedicon
ul. Lisowska 23
01-820 Warszawa
e-mail: rehmedicon@rehmedicon.com
Tel: 22 468 10 88

Jak przebiega wizyta u lekarza urologa?
Przed wizytą u urologa warto zadbać o odpowiednią higienę miejsc intymnych. Na bezpośrednią wizytę warto zabrać wyniki wcześniejszych badań. Na początku wizyty urolog zabiera wywiad lekarski z pacjentem. Pyta o dolegliwości z jakimi zgłosił się do lekarza, przebyte choroby, przyjmowane leki jeśli pacjent posiada badania proszony jest o pokazanie ich lekarzowi. W kolejnej części lekarz przechodzi do badania fizykalnego . Pacjent proszony jest o odsłonięcie okolicy badanej. Badania najczęściej wykonuje się w pozycji leżącej na plecach lubi leżeniu na boku niekiedy również w pozycji stojącej. Podczas badania pacjent czy czas przebywa w kontakcie z lekarzem. Przy badaniu prostaty lekarz wykonuje badanie per retum (przez odbyt). Dzięki temu badaniu lekarz ma możliwość ocenienia wielkości i kształtu stercza.
Bardzo często dla właściwej diagnozy konieczne jest wykonanie usg układu moczowego i dróg moczowych. Wykorzystanie diagnostyki obrazowej w badaniu funkcjonowania układu moczowego jest dziś niezbędnym elementem pracy urologa. Dotyczy to szczególnie chorób związanych z nowotworami układu moczowego.
Jakie badania urolog wykonuje mężczyźnie?
- badanie zewnętrznych narządów płciowych (z odprowadzeniem napletka),
- badanie jąder.
- badanie per rectum (palcem przez odbytnicę), oceniające palpacyjnie gruczoł krokowy (prostatę), które powinno być wykonywane u wszystkich mężczyzn po 40 roku życia.

Zobacz również: