Osocze BOGATOPŁYTKOWE (PRP) w NZOZ Rehmedicon

OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE W REHMEDICON

osocze bogatopłytkowe PRP nie tylko dla sportowców

Co znajdziesz w artykule?

Co to jest osocze bogatopłytkowe?

Jak uzyskuje się osoczebogatobłytkowe?

Jak przygotować się do zabiegu?

Zastosowanie PRP

PRP w zwyrodnieniu  stawu kolanowego

PRP w chorobach ścięgien

PRP w ostrodze piętowej 

Co to jest  OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE PRP (Platelet Rich Plasma)?

Frakcja osocza, w której koncentracja płytek krwi utrzymuje się na poziomie powyżej wartości referencyjnych nazywa się osoczem bogatopłytkowym. 

Jak uzyskuje się OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE?

Lekarz pobiera krew od pacjenta. Po pobraniu do specjalnej próbówki preparat zostaje poddany  procesowi  wirowania tak zwanej krwi pełnej, przez frakcjonowanie i separację poszczególnych elementów w zależności od ich wagi. 

Dzięki czynnikowi wzrostu wpływając na angiogenezę, chemotaksję, proliferację i różnicowanie komórkowe, oddziałują na procesy regeneracji tkankowej. PRP to skuteczna walka z bólem.

Jak przygotować się do zabiegu OSOCZEM BOGATOPŁYTKOWYM?

Pacjent przed zabiegiem jest kwalifikowany do podania PRP. W NZOZ Rehmedicon taką kwalifikacją zajmuje się doktor Wojciech Hytroś specjalista ortopedii, lekarz medycyny sportowej. W trakcie konsultacji ustalana jest również ilość podań oraz czas w jakim mają podania następować po sobie. Procedura podania osocza bogatopłytkowego jest procedurą wiążącą się z przerwaniem ciągłości tkanki dlatego TYLKO lekarz może pobrać PRP! Jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany wtedy podanie odbywa się podczas JEDNEJ WIZYTY. 

OSOCZE BOGATOPŁYRKOWE (PRP) ma szereg zastosowań,

w NZOZ Rehmedicon wykorzystujemy tą terapię w ortopedii. Terapia w ortopedii znana jest od wielu lat. Szczególne zastosowanie znajduje w przewlekłych zespołach bólowych oraz w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych, barkowych, biodrowych, w przeciążeniach ścięgien. Efekt zabiegu osoczem bogatopłytkowym jest długotrwały. Należy również zwrócić uwagę, na autologiczne pochodzenie PRP a co za tym idzie na brak znaczących efektów ubocznych i małą inwazyjność. 

OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE w leczeniu zmian ZWYRODNIENIOWYCH STAWU KOLANOWEGO

Do terapii pacjent  może zostać zakwalifikowany na początku choroby zwyrodnieniowej lub w jej późniejszym przebiegu w przypadku wyłączenia z terapii zabiegu operacyjnego.  

W ostatnich badaniach coraz częściej ukazuje się łączenie terapii osoczem bogatopłytkowym z zastosowaniem kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy  stanowi naturalny składnik chrząstki stawowej oraz płynu maziowego. 

Kwas hialuronowy dzięki swojej konsystencji (lepki i elastyczny) odpowiada za absorpcję wstrząsów oraz ma kluczowe znaczenie na nawilżenie i ochronę tkanki chrzęstnej i tkanek miękkich przed urazami mechanicznymi. PRP ma na celu regenerację tkanki. Przekłada się to na funkcję stawu kolanowego. 

OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE w leczeniu zmian ŚCIĘGIEN.

Od wielu lat obserwujemy popularyzację sportu zarówno wyczynowego jak również amatorskiego. Poznając możliwości swojego ciała wydłużamy treningi i zaczynamy dotykać niemożliwego. Dzięki suplementacji, i powszechnemu dostępowi do treningów w sieci, treningi stają się intensywniejsze i dłuższe.  Urazy ścięgien w ostatnich latach stały się poważnym problemem. Dotykają one ok 30-50% urazów sportowych. 

Słabe unaczynienie ścięgna wydłuża naturalny proces regeneracji i gojenia powodując wyłączenie z aktywnego stylu życia na długi czas.  Wskazaniem do zastosowania terapii osoczem bogatopłytkowym jest uszkodzenie ścięgna powyżej 12 tygodni. 

OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE w leczeniu OSTROGI PIĘTOWEJ.

Ostroga piętowa to narośl na  kości piętowej w miejscu gdzie przyczepia się ścięgno Achillesa. Terapia polega na podaniu iniekcji okolicy pięty oraz na przebiegu ścięgna Achillesa. Podanie PRP wykazuje dużą skuteczność przeciwbólowa już po pierwszym zabiegu

Przeciwskazania do terapii OSOCZEM BOGATOPŁYTKOWYM 

  • choroby krwi,
  • choroby nowotworowe,
  • ciąża i okres laktacji,
  • leki przeciwzakrzepowe.

W NZOZ Rehmedicon terapią osoczembogatopłytkowym (PRP) zajmuje się doktor Wojciech Hytroś . Na konsultację trzeba się umówić z wyprzedzeniem. Podanie może być wykonane w ciagu jednej wizyty to zależy od przebiegu kwalifikacji. Należy pamiętać, że PRP to skuteczna walka z bólem.  

PRP skuteczna walka z bólem