pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

22 468 10 88

pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

czy muzyka ma wpływ na trening
wpływ muzyki na trening

Czy muzyka ma wpływ na nasz trening?

Muzyka środek wzbogacający trening? Muzyka łagodzi obyczaje ale nie tylko! Czy muzyka może być środkiem wzbogacającym trening? Brytyjski naukowiec profesor Costas Karageoris z londyńskiego Uniwersytetu Bruntel od wielu lat bada zależność między muzyką a sportem. W sferze badań profesora są zawodowi sportowcy oraz amatorzy sportu.

Publikacje poświęcone muzyce w sporcie.

W lutym 2020 na łamach czasopisma Wydawanego przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne przedstawiona została wspólna publikacja profesora Karageorisa oraz profesora Petera Terrygo z Uniwersytetu Południowego Queensland w Australii. Panowie dokonali przeglądu eksperymentów naukowych przeprowadzonych w przeciągu 100 lat! Uwzględnili wyniki 139 eksperymentów na grupie 3600 osób.

Celem badania było ustalenie jakie elementy muzyki odtwarzane podczas uprawiania sportu wywołują reakcje słuchacza. Oraz na określeniu na czym dokładnie ów reakcje polegają. Muzykę rozłożyli na takie czynniki jak: dynamika, rytm, melodia, tekst, harmonia, tempo. 

Okazało się, że dla poprawienia naszych możliwości treningowych największe znaczenie ma RYTM i TEMPO. Według profesora Karageorisa optymalny efekt osiągamy gdy szybkość utworu pokrywa  się z częstotliwością bicia naszego serca.

Twoja własna playlista co powinno się na niej znaleźć?

I tak na przykład dla joggingu tempo muzyki powinno mieścić się w granicach 120 do 150 bpm (beats per minute/uderzeń na minutę). Dla sportów siłowych optymalnym tempem jest muzyka w 110-120 bpm. Do tego dochodzi jeszcze linia melodyjna, która ma olbrzymie znaczenie w czasie odtwarzania muzyki podczas treningu. Zespół kierowany przez doktora Yohko Hayakawę z Uniwersytetu w Tokio przeprowadził badania na osobach uprawiających aerobik.

Ach ta melodia!

Okazało się, że poziom motywacji i wytrzymałości ćwiczących zwiększał się, kiedy odtwarzano pełną ścieżkę dźwiękową. Obniżał natomiast gdy wybijano jedynie rytm. Teraz układając swoją własną playlistę na: spacer, jogging, siłownię czy jazdę na rowerze już wiesz, że według Petera Terrego i Costasa Karageorghisa najlepiej sprawdzą się utwory w metrum 4/4. Utwory takie odnajdziemy w muzyce popowej, rockowej czy funk. Ważne aby w playliście znalazły się również utwory, które kojarzą nam się z czymś miłym. Takie utwory pomogą w naszej motywacji i przedłużą czas treningu.  

Muzyka okazuje się, że jest legalnym środkiem dopingującym zalecanym w tracie ćwiczeń. Zwiększa ona wydolność pobudza lub redukuje napięcia, ułatwia koncentrację, i co najważniejsze maskuje zmęczenie. 

Jak się okazuje muzyka to doskonały środek wzbogacający trening. Ale pamiętaj aby zachowywać środki bezpieczeństwa w trakcie treningu. Zawsze obserwuj czy w koło jest BEZPIECZNIE

rehabilitacja
muzyka jest dobra na wszystko

Przykładowa piosenka w tempie 150 bpm

Elton John Crocodile Rock