pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

22 468 10 88

pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

Budowa i diagnostyka

Kolano biegacza (Staw kolanowy) stanowi połączenie uda z podudziem. Ponadto jest największym stawem człowiek, a jednocześnie najbardziej podatnym na uszkodzenia i urazy. Ruchy jakie w nim zachodzą to zgięcie, prostowanie oraz ruchy rotacyjne przy jednoczesnym zgięciu stawu kolanowego.

W artykule znajdziesz informacje o kolanie biegacza:

  1. Kolano biegacza opis choroby
  2. Diagnoza kolana biegacza
  3. Leczenie
  4. Fizjoterapia kolana biegacza
  5. Profilaktyka

Dolegliwości związane z przeciążeniem pasma biodrowo – piszczelowego inaczej zwane kolanem biegacza najczęściej kojarzy nam się z osobami intensywnie trenujacymi begi. Nic bardziej mylnego! Kolano biegacza może również dotknąć osoby uprawiające łyżwiarstwo, narciarstwo, piłkarstwo czy kolarstwo. Do bólu w stawie kolanowym może również doprowadzić częste chodzenie na obcasach, siedzący tryb życia, nadwaga czy długotrwałe siedzenie ze zgiętym kolanem na przykład przed komputerem.

Mikrouszkodzenia w obrębie stawu kolanowego  spowodowane są przewlekłymi przeciążeniami. Sumą tych urazów jest kontuzja. Objawy jakie towarzyszą tego typu przeciążeniom zlokalizowane są w przedniej lub bocznej części kolana i manifestują się bólem. Ból zwiększa się podczas zgięcia kolana. dolegliwości mogą nasilić się podczas aktywności ale również w spoczynku. 

Diagnoza kolana biegacza

Jeśli zauważysz wyżej wymienione objawy jak najszybciej  udaj  się do lekarza ortopedy.  Zapisz się na konsultację  lekarską w czasie której lekarz zbierze wywiad oraz wykona testy funkcjonalne. Warto również pomyśleć o badaniu obrazowym  USG kolana dzięki któremu lekarz „zajrzy” w struktury kolana i oceni przebieg choroby.Przeprowadzone badanie pozwala ustalić w jakim stopniu więzadło jest uszkodzone. Dzięki temu można wystawić diagnozę oraz zalecić odpowiednią terapię

Leczenie

– Nie należy bagatelizować  bólu w obrębie kolana. Wcześniejsza diagnoza zaoszczędzi  czas oraz pieniądze.  

Jeśli choroba zostanie szybko zdiagnozowania przystępujemy do leczenia zachowawczego pod okiem – fizjoterapeuty. 

– Kiedy proces chorobowy okaże się bardziej zaawansowany lekarz może zalecić tak zwane mikro zabiegi jak podanie PRP, preparaty osocza bogatopłytkowego, czy czasem kwas hialuronowy. 

– w fazie najbardziej zaawansowanej kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi efektu możliwe jest przeprowadzenie leczenia operacyjnego takiego jak na przykład artroskopia kolana.

Fizjoterapia kolana biegacza

Fizjoterapia jest niezwykle ważnym elementem leczenia kolana biegacza. Fizjoterapeuta po testach klinicznych, oraz po zapoznaniu się z diagnostyką obrazową układa plan rehabilitacji. W NZOZ REHMEDICON w Warszawie fzijoterapeuci układają indywidualny plan leczenia w skład którego mogą wchodzić  takie zabiegi jak na przykład masaż, terapia manualna, ćwiczenia indywidualne  jak również zabiegi fizykalne fala uderzeniowa, krioterapia czy laser. Plan fizjoterapeutyczny jest modyfikowany zgodnie z potrzebą pacjenta. 

Profilaktyka 

odpowiednio dobrany trening, rozgrzewka przed treningiem i skuteczne rozciąganie po treningu. Wzmacnianie mięśni oraz czas na regenerację to jedna z najważniejszych założeń profilaktyki w kolanie biegacza. Ważne aby wszystko szczególnie na początku przebiegało pod okiem wyspecjalizowanego fizjoterapeuty.

Rejestracja na badanie USG kolana i na konsultacje ortopedyczne

W NZOZ Rehmedicon Badanie usg ortopedyczne prowadzą lekarze ortopedzi. Istnieje możliwość rejestracji na tak zwany PAKIET czyli USG + konsultacja.

Rejestracja
USG kolana Warszawa
| Rehmedicon 
ul. Lisowska 23 
01-820 Warszawa 
e-mail: rehmedicon@rehmedicon.com
Tel: 22 468 10 88