Co warto wiedzieć o krioterapii

Czy wiesz, że krioterapia miejscowa wykonywana dwutlenkiem węgla uzyskuje temperaturę -75 stopni Celsjusza?

W Leczeniu zimnem wyróżniamy krioterapię miejscową oraz ogólną, w NZOZ REHMEDICON wykonujemy krioterapię miejscową dwutlenkiem węgla.

A jak działa ten cud fizykoterapii? Krioterapia wykorzystuje naturalne reakcje obronne organizmu na obniżenie temperatury. W przypadku obniżenia temperatury na zewnątrz organizm przechodzi w stan ochronny, gwałtownie zwężając naczynia krwionośne w tkankach i zapobiega w ten sposób zbyt szybkiemu oddawaniu ciepła. Gdy krew nieco zwolni, a tkanki będą coraz gorzej zaopatrywane w składniki odżywcze czy tlen, organizm uruchomi kolejny etap obrony, dostarczając wszystkie pokłady krwi do głównych narządów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Krioterapia miejscowa jest w praktyce skutecznym sposobem na walkę z bólem odczuwanym z powodu zwyrodnienia stawów, stłuczenia mięśni czy oparzenia skóry. Celem krioterapii miejscowej jest ochłodzenie bolesnego miejsca na tyle, by po pierwszym szoku termicznym organizm mógł zacząć dostarczać do leczonego miejsca zwielokrotnione dawki dobrze natlenionej krwi i energii ułatwiającej odbudowę zmian chorobowych w obrębie stawu czy mięśnia.

Krioterapia możemy być wykonywana jako samodzielny zabieg lub jako jeden z kilku zabiegów w indywidualnie dobranym programie rehabilitacji.