pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

22 468 10 88

pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

Ścięgno Achillesa

Ścięgno Achillesa to mocne włókniste pasmo tkanki łącznej wiążące mięśnie z kośćmi. W określonych okolicznościach może ono ulec zapaleniu. Do zapalenia dochodzi często u sportowców ale nie tylko. Ścięgno wykazuje ograniczoną zdolność rozciągania i kurczenia w przeciwieństwie do mięśni. Dlatego poddane nadmiernemu obciążeniu mogą ulec zerwaniu. Do zerwania ścięgna Achillesa dochodzi na przykład u tancerzy czy lekkoatletów.

ból Achillesa

Zapalenie ścięgna Achillesa przyczyny

Zapalenie ściągną Achillesa ( po łacinie tendo Achillis, tendo calcaneus) dotyka zarówno osób sprawnych fizycznie jak również osób nie uprawiających sportu. Jedne z wielu przyczyn zapalenia ścięgna Achillesa to:

  • Zbyt szybko, bez odpowiedniego przygotowania zwiększa się tempo biegu albo dystans
  • Zbyt szybko rozpocznie się ponowne treningi po dłuższej przerwie
  • Nastąpi zmiana podłoża z miękkiego (na przykład trawa) na twardsze (asfalt)
  • Nosi się niewłaściwe, niewygodne obuwie
  • Często nosi się obuwie na wysokim obcasie
  • Do standardowego treningu doda się inne aktywności obciążające stawy

Większą tendencję do urazów ścięgna Achillesa mają również osoby o słabych mięśniach łydki oraz takie, które podczas biegania układają stopy do wewnątrz.

USG OGÓLNE     

FLEBOLOG            

KONSULTACJE ORTOPEDA

Zapalenie ścięgna Achillesa objawy

Zapalenie ścięgna Achillesa daje niespecyficzne objawy. Ból najczęściej pojawia się rano ustępuje w ciągu dnia, gdy jesteśmy aktywni. Ból pojawia się w dolnej części łydki. Oprócz bolesności może wystąpić obrzęk, uczucie sztywności, a także nadwrażliwość na dotyk. Jeśli zaobserwujemy takie objawy należy niezwłocznie udać się do lekarza ortopedy w celu zdiagnozowania przyczyny.

usg ścięgna Achillesa

Zapalenie ścięgna Achillesa leczenie

W zależności od stopnia zaawansowania urazu, lekarz ortopeda może zalecić różne sposoby leczenia, od leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych stosowanych doustnie po zabiegi chirurgiczne.W gabinecie pomocne będzie wykonanie badania USG ścięgna Achillesa W przypadku gdy kontuzja nie jest poważna zaleca się odciążenie nogi a sportowcy muszą również zrobić przerwę w treningach. Konieczna będzie również wizyta u fizjoterapeuty w celu rozpoczęcia rehabilitacji pod okiem wykwalifikowanego specjalisty. W planie rehabilitacji fizjoterapeuta może skorzystać z takich zabiegów jak:

fizykoterapia:

rehabilitacja: