Ścięgno Achillesa
Ścięgno Achillesa (nazywane również ścięgno piętowe) to mocne włókniste pasmo tkanki łącznej wiążące mięśnie z kośćmi. W określonych okolicznościach może ono ulec zapaleniu. Do zapalenia dochodzi często u sportowców ale nie tylko. Ze względu na strukturę ścięgna wykazuje ono ograniczoną zdolność rozciągania i kurczenia w przeciwieństwie do mięśni. Dlatego poddane nadmiernemu obciążeniu mogą ulec zerwaniu. Do zerwania ścięgna Achillesa dochodzi na przykład u tancerzy czy lekkoatletów.

Ból ścięgna Achillesa
Jakie są przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa?
Zapalenie ścięgna Achillesa ( po łacinie tendo Achillis, tendo calcaneus) dotyka zarówno osób sprawnych fizycznie, jak również osób nie uprawiających sportu. Główne przyczyny zapalenia Achillesa możemy podzielić na przeciążenia ścięgna i fizyczne uszkodzenie ścięgna Achillesa. Konkretne przykłady przyczyn zapalenia ścięgna Achillesa to:
- Zbyt szybko, bez odpowiedniego przygotowania zwiększa się tempo biegu albo dystans
- Zbyt szybko rozpocznie się ponowne treningi po dłuższej przerwie
- Nastąpi zmiana podłoża z miękkiego (na przykład trawa) na twardsze (asfalt)
- Nosi się niewłaściwe, niewygodne obuwie
- Często nosi się obuwie na wysokim obcasie
- Do standardowego treningu doda się inne aktywności obciążające stawy lub rozpoczyna trening bez wcześniejszego rozgrzania ścięgna Achillesa
Większą tendencję do urazów ścięgna Achillesa mają również osoby o słabych mięśniach łydki oraz takie, które podczas biegania układają stopy do wewnątrz.
USG OGÓLNE
FLEBOLOG
KONSULTACJE ORTOPEDA
Jakie są objawy zapalenia ścięgna Achillesa?
Objawy zapalenia ścięgna Achillesa cżęsto są niespecyficzne. Początkowo zaczyna się od osłabienia, sztywności, obrzęku i wzmożonej okolicy ścięgna Achillesa. Ból ścięgna najczęściej pojawia się rano i ustępuje w ciągu dnia, gdy jesteśmy aktywni. Ból pojawia się w dolnej części łydki. Jeśli zaobserwujemy takie objawy należy niezwłocznie udać się do lekarza ortopedy w celu zdiagnozowania przyczyny. Pamiętajmy, iż lepiej jest leczyć zapalenie we wczesnej jego fazie niż doprowadzić do poważnej kontuzji ścięgna Achillesa.

USG pomaga rozpoznać zapalenie ścięgna Achillesa
Zapalenie ścięgna Achillesa leczenie
W przypadku podejrzenia zapalania ścięgna Achillesa (np. ból Achillesa, przyczepu ścięgna Achillesa, sztywność ścięgna, itp.) należy udać się do ortopedy. W zależności od stopnia zaawansowania urazu, lekarz ortopeda może zalecić różne sposoby leczenia zapalenia ścięgna Achillesa. Problem zapalenia ścięgna można zacząć rozwiązywać od podania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, których celem jest zmniejszenie stanu zapalnego ścięgna. Należy jednak pamiętać, iż przy powtarzające się farmakologiczne leczenie zapalenia ścięgna, może doprowadzić do jego osłabienia i w konsekwencji do trwałego uszkodzenia ścięgna. W części przypadków leczenie zapalenia może wymagać tymczasowego unieruchomienia nogi i umożliwienia zmniejszenia stanu zapalnego. W niektórych przypadkach powyższe metody leczenia nie są skutecznie i konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego polegającego na usunięciu guzków i zrostów. W gabinecie pomocne będzie wykonanie badania USG ścięgna Achillesa. W przypadku gdy kontuzja nie jest poważna zaleca się odciążenie nogi, a sportowcy muszą również zrobić przerwę w treningach i aktywności fizycznej, aby unikać przeciążeń ścięgna Achillesa. Konieczna będzie również wizyta u fizjoterapeuty w celu rozpoczęcia rehabilitacji ścięgna Achillesa pod okiem wykwalifikowanego specjalisty. W planie rehabilitacji fizjoterapeuta może skorzystać z takich zabiegów jak:
fizykoterapia:
- Fala uderzeniowa na ścięgno Achillesa
- Krioterapia na ścięgno Achillesa
- Magnetoterapia Warszawa na ścięgno Achillesa
- Laseroterapia na ścięgno Achillesa
- Ultradźwięki na ścięgno Achillesa
rehabilitacja:
- Terapia manualna w Warszawie
- ćwiczenia indywidualne w ścięgna Achillesa
- Masaże w obrębie ścięgna Achillesa