Ścięgno Achillesa to mocne włókniste pasmo tkanki łącznej wiążące mięśnie z kośćmi. W określonych okolicznościach może ono ulec zapaleniu. Do zapalenia dochodzi często u sportowców ale nie tylko. Ścięgno wykazuje ograniczoną zdolność rozciągania i kurczenia w przeciwieństwie do mięśni. Dlatego poddane nadmiernemu obciążeniu mogą ulec zerwaniu. Do zerwania ścięgna Achillesa dochodzi na przykład u tancerzy czy lekkoatletów.

ból w zerwaniu ścięgna Achillesa
zapalenie ścięgna Achillesa

Zapalenie ścięgna Achillesa przyczyny

Zapalenie ściągną Achillesa ( po łacinie tendo Achillis, tendo calcaneus) dotyka zarówno osób sprawnych fizycznie jak również osób nie uprawiających sportu. Jedne z wielu przyczyn zapalenia ścięgna Achillesa to:

  • Zbyt szybko, bez odpowiedniego przygotowania zwiększa się tempo biegu albo dystans
  • Zbyt szybko rozpocznie się ponowne treningi po dłuższej przerwie
  • Nastąpi zmiana podłoża z miękkiego (na przykład trawa) na twardsze (asfalt)
  • Nosi się niewłaściwe, niewygodne obuwie
  • Często nosi się obuwie na wysokim obcasie
  • Do standardowego treningu doda się inne aktywności obciążające stawy

Większą tendencję do urazów ścięgna Achillesa mają również osoby o słabych mięśniach łydki oraz takie, które podczas biegania układają stopy do wewnątrz.

Zapalenie ścięgna Achillesa objawy

Zapalenie ścięgna Achillesa daje niespecyficzne objawy. Ból najczęściej pojawia się ranoustępuje w ciągu dnia, gdy jesteśmy aktywni. Ból pojawia się w dolnej części łydki. Oprócz bolesności może wystąpić obrzęk, uczucie sztywności, a także nadwrażliwość na dotyk. Jeśli zaobserwujemy takie objawy należy niezwłocznie udać się do lekarza ortopedy w celu zdiagnozowania przyczyny.

Zapalenie ścięgna Achillesa leczenie

badanie USG w zapaleniu ścięgna Achillesa
badanie USG

W zależności od stopnia zaawansowania urazu, lekarz ortopeda może zalecić różne sposoby leczenia, od leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych stosowanych doustnie po zabiegi chirurgiczne.W gabinecie pomocne będzie wykonanie badania USG ścięgna Achillesa W przypadku gdy kontuzja nie jest poważna zaleca się odciążenie nogi a sportowcy muszą również zrobić przerwę w treningach. Konieczna będzie również wizyta u fizjoterapeuty w celu rozpoczęcia rehabilitacji pod okiem wykwalifikowanego specjalisty. W planie rehabilitacji fizjoterapeuta może skorzystać z takich zabiegów jak:

fizykoterapia:

rehabilitacja:

rehabilitacja w zapaleniu ścięgna Achillesa
rehabilitacja w zapaleniu ścięgna Achillesa

USG zerwanie ścięgna Achillesa Warszawa | Rehmedicon
ul. Lisowska 23
01-820 Warszawa
e-mail: rehmedicon@rehmedicon.com
Tel: 22 468 10 88