pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

22 468 10 88

pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

Ścięgno Achillesa

Ścięgno Achillesa (nazywane również ścięgno piętowe) to mocne włókniste pasmo tkanki łącznej wiążące mięśnie z kośćmi. W określonych okolicznościach może ono ulec zapaleniu. Do zapalenia dochodzi często u sportowców ale nie tylko. Ze względu na strukturę ścięgna wykazuje ono ograniczoną zdolność rozciągania i kurczenia w przeciwieństwie do mięśni. Dlatego poddane nadmiernemu obciążeniu mogą ulec zerwaniu. Do zerwania ścięgna Achillesa dochodzi na przykład u tancerzy czy lekkoatletów.

ból Achillesa

Ból ścięgna Achillesa

Jakie są przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa?

Zapalenie ścięgna Achillesa ( po łacinie tendo Achillis, tendo calcaneus) dotyka zarówno osób sprawnych fizycznie, jak również osób nie uprawiających sportu. Istotne jest, że niektóe dyscypliny sportowe znacznie zwiększają prawsopodobieństwo pojawienia się zapalenia Achillesa. Są to popularne sporty wymagające dużego obciążenia dla ścięgna Achillesa, np. tenis ziemny, biegi oraz koszykówka.

Główne przyczyny zapalenia Achillesa możemy podzielić na przeciążenia ścięgna i fizyczne uszkodzenie ścięgna Achillesa. Konkretne przykłady przyczyn zapalenia ścięgna Achillesa to:

  • Zbyt szybko, bez odpowiedniego przygotowania zwiększa się tempo biegu albo dystans
  • Zbyt szybko rozpocznie się ponowne treningi po dłuższej przerwie
  • Nastąpi zmiana podłoża z miękkiego (na przykład trawa) na twardsze (asfalt)
  • Nosi się niewłaściwe, niewygodne obuwie
  • Często nosi się obuwie na wysokim obcasie
  • Do standardowego treningu doda się inne aktywności obciążające stawy lub rozpoczyna trening bez wcześniejszego rozgrzania ścięgna Achillesa
  • Większą tendencję do urazów ścięgna Achillesa mają również osoby o słabych mięśniach łydki oraz takie, które podczas biegania układają stopy do wewnątrz.
  • Należy również pamiętać, o wpływie nadwagi na możliwość wystąpienia zapalnie Achillesa. Wynika to z faktu, iż nadmierna masa ciała zwiększa obciążenie na ścięgnie Achillesa, co może prowadzić do jego uszkodzenia
  • Czynnikiem w pewnym stopniu wpływającym na szanse zapalania ścięgna jest tkaże wiek. Ze względu na postępujące z czasem naturalne procesy starzenia się, tkanki ścięgna mogą ulegać osłabieniu i następuje ich uszkodzenie

USG OGÓLNE     

FLEBOLOG            

KONSULTACJE ORTOPEDA

Jakie są objawy zapalenia ścięgna Achillesa?

Objawy zapalenia ścięgna Achillesa cżęsto są niespecyficzne. Początkowo zaczyna się od osłabienia, sztywności, obrzęku i wzmożonej okolicy ścięgna Achillesa. Ból ścięgna najczęściej pojawia się rano ustępuje w ciągu dnia, gdy jesteśmy aktywni. Ból pojawia się w dolnej części łydki. Jeśli zaobserwujemy takie objawy należy niezwłocznie udać się do lekarza ortopedy w celu zdiagnozowania przyczyny. Pamiętajmy, iż lepiej jest leczyć zapalenie we wczesnej jego fazie niż doprowadzić do poważnej kontuzji ścięgna Achillesa.

usg ścięgna Achillesa

USG pomaga rozpoznać zapalenie ścięgna Achillesa

Zapalenie ścięgna Achillesa leczenie

W przypadku podejrzenia zapalania ścięgna Achillesa (np. ból Achillesa, przyczepu ścięgna Achillesa, sztywność ścięgna, itp.)  należy udać się do ortopedy. W zależności od stopnia zaawansowania urazu, lekarz ortopeda może zalecić różne sposoby leczenia zapalenia ścięgna Achillesa. Problem zapalenia ścięgna można zacząć rozwiązywać od podania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, których celem jest zmniejszenie stanu zapalnego ścięgna. Należy jednak pamiętać, iż przy powtarzające się farmakologiczne leczenie zapalenia ścięgna, może doprowadzić do jego osłabienia i w konsekwencji do trwałego uszkodzenia ścięgna.  W części przypadków leczenie zapalenia może wymagać tymczasowego unieruchomienia nogi i umożliwienia zmniejszenia stanu zapalnego. W niektórych przypadkach powyższe metody leczenia nie są skutecznie i konieczne jest przeprowadzenie  zabiegu chirurgicznego polegającego na usunięciu guzków i zrostów. W gabinecie pomocne będzie wykonanie badania USG ścięgna Achillesa. W przypadku gdy kontuzja nie jest poważna zaleca się odciążenie nogi, a sportowcy muszą również zrobić przerwę w treningach i aktywności fizycznej, aby unikać przeciążeń ścięgna Achillesa. Konieczna będzie również wizyta u fizjoterapeuty w celu rozpoczęcia rehabilitacji ścięgna Achillesa pod okiem wykwalifikowanego specjalisty. W planie rehabilitacji fizjoterapeuta może skorzystać z takich zabiegów jak:

fizykoterapia:

rehabilitacja: