pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

22 468 10 88

pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

Rozcięgno podeszwowe

Co to właściwie jest rozcięgno? Rozcięgno (po łacinie aponeurosis) łączy szerokie i płaskie mięsinie z kością. Jest to ???mocne pasmo tkanki łącznej zbitej o fakturze regularnej, cienkiej i płaskiej, w kształcie błony, ubogie w naczynia krwionośne.U człowieka rozciągają się między elementami szkieletu dłoni (rozcięgno dłoniowe) i podeszwy stopy (rozcięgno podeszwowe), stanowiąc płaszczyznę przyczepu dla ich wewnętrznych mięśni. Rozcięgno podeszwowe (po łacinie aponeurosis plantaris) –??z powodu prostopadłego ustawienia stopy do całej kończyny oraz rozrostu guza piętowego rozcięgno podeszwowe przyczepia się na guzie piętowym. Biegnie wachlarzowato w kierunku palców dzieląc się na pięć pasm, kończą się one na pochewkach ścięgien i torebkach stawów śródstopno-palcowych (w ten sposób rozcięgno zapobiega spłaszczaniu łuku sklepienia podłużnego stopy, gdyż łączy jego oba końce.

zapalenie rozcięgna podeszwowego

Zapalenie rozcięgna podeszwowego przyczyny

Stopy są podatne na urazy wywołane przeciążeniem. Wynika to z oddziaływania sił, należy sobie uświadomić, że przy chodzeniu na piętę oddziałuje siła odpowiadająca 100% masy ciała. Najbardziej narażonym na urazy okazuje się miejsce przyczepu rozcięgna podeszwowego do guza piętowego. W skutek mikrouszkodzeń włókien kolagenowych, może dojść do  martwicy. 

Do najczęstszych przyczyn rozcięgna podeszwowego należą przeciążenia okolicy pięty. Czynniki wywołujące ów przeciążenia to:

  • nadmierna masa ciała (otyłość)
  • niewłaściwe obuwie przez dłuższy czas uciskające w okolicy guza piętowego lub pięty. Buty z niewystarczająca amortyzacją (płaskie twarde) lub na wysokim obcasie.
  • praca stojąca
  • bieganie (podczas biegu siła działająca na piętę to ok 200 % masy ciała), tenis
  • wady stóp (płaskostopie podłużne)
  • wiek (po 40 roku życia stopniowo zanika tkanka tłuszczowa tworząca swoista poduszkę dla pięty)

MUZYKA DO TRENINGU

ZABIEGI FIZYKOTERAPII

FALA UDERZENIOWA

Zapalenie rozcięgna podeszwowego objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów należy piekący ból stopy w okolicy pięty.

  • ból zlokalizowany w środkowej partii podeszwy
  • dolegliwości mogą nasilać się przy próbie zgięcia palucha
  • ból pojawia się rano, po treningu dolegliwości bólowe mogą się zmniejszyć np. u biegaczy często po 15 minutach treningu ból mija
  • w zaawansowanym stadium choroby ból pojawia się ponownie podczas biegu lub po ???intensywność bólu wzrasta, ból może trwać nawet kilka godzin
  • przy rozwoju choroby ból pojawia się podczas chodzenia ???najczęściej tuż po odpoczynku
  • ból może pojawiać się po dłuższym siedzeniu lub staniu ???wycofuje się po „rozchodzeniu???/li>
  • dolegliwości bólowe mogą zaostrzyć się w trakcie wchodzenia po schodach lub podczas ruchu wspięcia na palce
  • ból nie występuje w nocy ani w spoczynku
Zapalenia rozcięgna podeszwowego

Zapalenie rozcięgna podeszwowego leczenie

Leczenie rozcięgna podeszwowego nie należy do łatwych. Na wizycie u lekarza ortopedy lekarz może wykonać badanie USG rozcięgna podeszwowego i zaordynować leki przeciwbólowe, przeciwzapalne doustne lub w postaci żelu do aplikacji na miejsce bólowe. Jeśli zajdzie taka potrzeba może zostać wykonana „blokada???opiera się głównie na glikokortykosteroidach, w tym m.in. zawiesinie hydrokortyzonu w nowokainie. Pacjent może zostać wysłany na rehabilitację rozcięgna podeszwowego. W ramach terapii fizjoterapeuta może zlecić.