pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

22 468 10 88

pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

Skręcenie stawu skokowego

Staw skokowy potocznie nazywany kostką łączy kości stopy z kośćmi podudzia (kość piszczelową i strzałkową). W obrębie stawu skokowego możemy wyróżnić staw skokowy górny i staw skokowy dolny. Oba wyróżnione stawy oprócz elementów kostnych i torebki stawowej składają się z dużej ilości więzadeł.
W skład stawu skokowego górnego wchodzą więzadła:
więzadło przyśrodkowe
więzadło skokowo-strzałkowe przednie
więzadło skokowo-strzałkowe tylne
więzadło piętowo-strzałkowe
W skład stawu skokowego dolnego wchodzą więzadła:
więzadło tylne,
więzadło przednie,
więzadło przyśrodkowe,
więzadło boczne,
więzadło międzykostne.
więzadło piętowo-łódkowe podeszwowe,
więzadło rozdwojone (które rozdziela się na dwie części stanowiące więzadła: piętowo-łódkowe i piętowo-sześcienne)
więzadło skokowo-łódkowe.
Staw skokowy ze względu na jego umiejscowienie jest jednym z najbardziej obciążonych stawów człowieka, a jednym z najczęstszych uszkodzeń kończyny dolnej są skręcenia stawu skokowego, czyli naciągnięcie lub rozerwanie więzadeł stawu z uszkodzeniem torby stawowej.

ból kostki

Skręcenie stawu skokowego – jakie przyczyny?

Skręcenie kostki wynika z fizycznego przekroczenia zakresu wytrzymałości torebki stawowej. Najczęściej związane jest to z uprawianiem sportu, noszeniem obuwia niedostosowanego do powierzchni do której porusza się człowiek, lub wynika z nieszczęśliwego wypadku.

TERAPIA MANUALNA

MUZYKA DO TRENINGU

ZABIEGI FIZYKOTERAPII

Skręcenie stawu skokowego – jakie objawy?

W zależności od skali uszkodzenia więzadeł wyróżnia się trzy stopnie skręcenia stawu skokowego:
I stopień (skręcenie lekkie)naciągnięcie lub minimalnie naderwanie więzadła stawu skokowego bez przerwania jego ciągłości. Pacjent odczuwa łagodny ból kostki, pojawia się lekki obrzęk stawu. W tym przypadku nie obserwuje się niestabilności stawu.
II stopień (skręcenie średniego stopnia)umiarkowane uszkodzenie więzadła z częściowym przerwaniem jego ciągłości. Pacjent odczuwa ból kostki od umiarkowanego do dużego, pojawia się znaczny obrzęk stawu, może spojawić się również krwiak. Ból w okolicy stawu skokowego uniemożliwia chodzenie.
III stopień (skręcenie ciężkie)całkowite przerwanie włókien więzadeł. Pacjent odczuwa ostry ból uniemożliwiający poruszanie stopą, któremu towarzyszy znaczny obrzęk stawu. W tym przypadku skręcenie objawia się całkowitą niestabilnością stawu.

usg ścięgna Achillesa

Skręcenie stawu skokowego – jakie leczenie?

Skręcenie kostki jest na tyle powszechnym uszkodzeniem stawu skokowego, że często jest lekceważone, a jego „leczenie ogranicza się do przeczekania bólu i ewentualnie obłożenia lodem skręconej kostki. Jest to bardzo niebezpiecznie zachowanie, ponieważ może prowadzić do groźnych powikłań, takich jak przewlekłe zespoły bólowe oraz niestabilność stawu skokowego. W konsekwencji może podnieść z przyszłości prawdopodobieństwo ponownego skręceni stawu. Leczenie skręcenia kostki należy zacząć od wizyty u ortopedy, który na podstawie konsultacji i badania usg stawu skokowego właściwie zdiagnozuje stan uszkodzenia więzadeł oraz określi ile ma trwać rekonwalescencja.
Lekarz najczęściej zleci do tego rehabilitację obejmują zarówno fizykoterapię (najczęściej krioterapię, ultradźwięki i laseroterapię).