pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

22 468 10 88

pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

Ostroga piętowa

Ostrogą piętową „Calcar calcanei”nazywamy zmianę zwyrodnieniową która powstaje w okolicy guza piętowego, przyjmuje ona kształt dziobiastej narośli kostnej. Jest to dolegliwość która pojawia się w wieku średnim oraz okresie starości. Charakterystyczna cecha dla tego schorzenia to bezobjawowość dopóki nie zostanie mechanicznie podrażniona, kiedy to przejawia się intensywnym, miejscowym bólem w okolicy pięt. Możemy wyróżnić dwie postacie ostrogi piętowej: górną będącą efektem zapalenia ścięgna Achillesa oraz dolną będącą efektem zapalenia rozcięgna podeszwowego

Jak wygląda ostroga piętowa?

Ostroga piętowa

Przyczyny powstania ostróg piętowych

Podczas wieloletnich obserwacji można wymienić dwie grupy osób, które są narażone na powstanie ostróg piętowych. Pierwszą grupę, której dotyka problem ostrogi piętowej stanowią sportowcy ( a także osoby rekreacyjnie uprawiający aktywność fizyczną) zajmujący się dynamicznymi dyscyplinami sportu np. koszykówka, tenis, biegi, piłka nożna. Osoby te narażone są na duże obciążenia i wstrząsy w układzie kostno-stawowym. Drugą grupą są osoby nieaktywne fizycznie, w przedziale wiekowym od 40 do 60 roku życia. Możliwość wystąpienia dolegliwości w tej grupie jest większa u osób z nadwagą, ograniczeniami ruchomości w stawie skokowym, pracujących w zawodach w których należy utrzymać długotrwałą pozycję stojącą lub ciągłego chodu.

Przyczyny ostrogi piętowej

Przyczyny powstania i rozwoju ostrogi piętowej nie są jednoznacznie określone i cały czas trwają dyskusje czy ostroga jest przyczyną zapalenia rozcięgna podeszwowego, czy może jego skutkiem. Niektórzy badacze uważają, że przyczynę powstania ostrogi piętowej stanowi stan zapalny który umiejscowiony jest w obrębie przyczepu ścięgna Achillesa, a także rozcięgna podeszwowego. Z powodu stanu zapalnego dochodzi do mineralizacji złogówwapniowych, co w efekcie przyczynia się do powstaniu osteolitu. Pojawiają się również koncepcje zgodnie z którymi ostrogi piętowe to włóknisto-chrzęstne narośla, które powstają z powodu złamań przeciążeniowych w obrębie pięty i mające za zadanie chronić kość piętową przed mikropęknięciami.

 

OTYŁOŚĆ             

ZABIEGI FIZYKOTERAPII

FALA UDERZENIOWA

Jakie są objawy ostrogi piętowej?

Objawy ostrogi piętowej najczęściej wymieniane przez pacjentów to ból pięt umiejscowiony nad lub pod piętą który nasila się podczas chodu oraz stania. Ból pięty najbardziej odczuwalny jest przy obciążeniu stopy po jej odciążeniu, np. po przespanej nocy. Aby postawić właściwą diagnozę należy przeprowadzić wnikliwy wywiad oraz wykonać badania obrazowe, RTG oraz USG w pozycjach AP i bocznej. Dzięki badaniom jesteśmy w stanie zobaczyć czy na powierzchni kości piętowej pojawiły się narośla (RTG), jak i sprawdzić stan tkanek miękkich w tym obrębie (USG). Odpowiednia diagnostyka pozwala nam wykluczyć inne schorzenia mające podobne objawy do wspomnianej ostrogi piętowej np. pięta Haglunda, zespół kanału stępu, zapalenie kaletki ścięgna piętowego, neuropatia Baxtera.

fala uderzeniowa pięta

Leczenie ostróg piętowych. Jak leczyć ostrogę piętową?

Jak w przypadku innych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, tak w sytuacji wystąpienia ostrogi piętowej należy wdrożyć leczenie najszybciej jak to tylko możliwe. Niestety od momentu pojawienia się pierwszych dolegliwości bólowych do wdrożenia leczenia zazwyczaj mija kilka miesięcy. Stan zapalny w tym momencie jest tak rozwinięty, że należy zastosować kompleksową terapię. Stosuje się w tym przypadku leczenie zachowawcze m.in. terapia farmakologiczna oraz fizjoterapia na ostrogi piętowe. Stosowane do niedawna leczenie ostrogi piętowej obejmowało:

Rehabilitacja ostrogi piętowej, w tym: Kinezyterapia ( ćwiczenia na ostrogę piętową, terapia manualna) oraz Fizykoterapia ( ultradźwięki na ostrogę piętową, laser na ostrogę piętową )
Farmakologię
Zabieg chirurgiczny, operacja ostrogi piętowej
Ostrzykiwanie ostrogi piętowej ( blokada sterydami).

Obecnie najskuteczniejszą metodą leczenie ostróg piętowych jest zastosowanie fali uderzeniowej działającej przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Generowane fale mają wpływ na poziomie komórkowym. Najważniejszym z efektów jest przejściowe uszkodzenie błony komórek nerwowych jak i zwiększenie przepuszczalności w komórkach co świadczy o działaniu przeciwbólowym. W tkankach dochodzi również do neowaskularyzacji co ułatwia regeneracji zajętych komórek. Stosowanie fali uderzeniowej w leczeniu ostrogi piętowej najczęsciej przynosi efekty po 5-7 zabiegach.