pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

22 468 10 88

pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

Łokieć golfisty

Łokieć golfisty (epicondylitis medialis humeri) to przypadłość nie tylko u sportowców. Często powoduje go intensywny powtarzalny ruch lub praca przy biurku. Leczenie łokcia golfisty w dużej mierze skupia się na rehabilitacji.

Zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, potocznie określane jako łokieć golfisty, to entezopatia przyczepu zginaczy przedramienia. Zwykle związane jest z uszkodzeniem przyczepów mięśni nawrotnego obłego (musculus pronator teres) lub zginacza promieniowego nadgarstka, często (musculus flexor carpi radialis) spowodowanych powtarzalnymi wielokrotnie czynnościami, pracami manualnymi lub dźwiganiem ciężarów.

ból łokcia

Do uszkodzenia przyczepów dochodzi najczęściej z powodu mikro urazów (w wyniku zespołu przeciążeniowego) na skutek powtarzanych ruchów nadgarstka wbrew oporowi. Wówczas dochodzi do przerostu masy mięśniowej, która może uciskać na nerw łokciowy i powodować ból.

Uszkodzenie jest najczęściej związane z nadmiernym, energicznym ruchem. Niewłaściwe podnoszenie, rzucanie, uderzenie, a także nieodpowiednio dobrana rozgrzewka może przyczynić się do rozwinięcia łokcia golfisty.

Łokieć golfisty przyczyny:

tenis – zbyt ciężka lub zbyt mała rakieta (mniejsze przeniesienie siły) może prowadzić do kontuzji;
każda czynność, która powoduje wielokrotne zginanie i prostowanie łokcia może przełożyć się na objawy łokcia golfisty. Może to być: malowanie, grabienie, uderzanie młotkiem, rąbanie drewna, a nawet gotowanie. Czynności te muszą natomiast trwać więcej niż godzinę dziennie przez wiele dni, aby pojawił się problem.

Łokieć golfisty najczęściej występuje u osób powyżej 35 lat. Jednak może on dotknąć każdego, kto wielokrotnie nadwyręża swoje nadgarstki i palce.

Konsultacje DIABETOLOG

POWIĘŹ MIĘŚNIOWA

FALA UDERZENIOWA

Objawy łokcia golfisty

Podstawowym objawem łokcia golfisty jest silny ból po wewnętrznej, przyśrodkowej stronie stawu łokciowego, czasem promieniujący do przedramienia, nadgarstka, a nawet palców małego i serdecznego. Bolesność pojawia się podczas chwytania i noszenia rzeczy, rzucania piłką, otwierania drzwi z gałką czy uścisku dłoni. Początkowo ból jest niewielki i nie wiąże się z innymi ograniczeniami ruchomości czy siły, a narasta jedynie podczas wykonywania rzutów oraz nawracania przedramienia z oporem.W przypadku bardziej rozwiniętego stadium łokcia golfisty do objawów zaliczamy również tkliwość łokcia, sztywność i słabość ręki, nadgarstka i palców. Niektórzy skarżą się na drętwienie lub mrowienie przedramienia – zwykle wiąże się to z bólem promieniującym do palców.

łokieć golfisty

Łokieć golfisty leczenie:

Jak leczyć łokieć golfisty? W przypadku łokcie golfisty kluczowym do podjęcia terapii jest postawienie właściwej diagnozy. Ważne aby już przy pierwszych objawach dać się do lekarza ortopedy w celu zdiagnozowania schorzenia. Lekarz ortopeda wykona badanie USG stawu łokciowego. Duże sukcesy w leczeniu łokcia golfisty ma rehabilitacja. Fizjoterapeuta w ramach swoich kompetencji może wykorzystać takie dziedziny fizjoterapii:

fizykoterapia: