pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

22 468 10 88

pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

Uszkodzenie stożka rotatorów

Staw barkowy (po łacinie – articulatio humeri) jest to staw kulisty wolny łączący ze sobą kończynę górną z obręczą barkową. Jest to staw skomplikowanej budowie.Dzięki obrąbkowi stawowemu zwiększana jest powierzchnia stawowa panewki, czego następstwem jest większy zakres ruchów ramienia.  Ruchy odbywają się w trzech płaszczyznach: zgięcie i prostowanie, odwodzenie i przywodzenie, ruchy obrotowe ramienia do wewnątrz i na zewnątrz. Zarówno zgięcie, jak i odwodzenie w stawie ramiennym zachodzi tylko do płaszczyzny poziomej. 

ból pleców rehabilitacja

Stożek rotatorów co to jest?

Stożek rotatorów, zwany też pierścieniem rotatorów okala głowę kości ramiennej, znajduje się na zewnętrznej przedniej, tylnej oraz górnej części stawu ramienno-łopatkowego. Składa się z czterech mięśni rotatorów barku mających swój końcowy przyczep na łopatce.

mięśnie tworzące stożek rotatorów:

 

 

nadgrzebieniowy
podgrzebieniowy
podłopatkowy
obły mniejszy

Jaka jest rola stożka rotatorów?

  • stabilizacja głowy kości ramiennej w panewce łopatki 
  • rotacja w stawie ramiennym – ruchy skrętne
  • odwodzenie – uniesienie ramienia w bok

USG OGÓLNE     

REHABILITACJA

FALA UDERZENIOWA

Uszkodzenie stożka rotatorów przyczyny

Czynnikami wpływającymi na upośledzenie funkcjonowania stawu barkowego oraz wpływającymi na kondycję opisywanych mięśni mogą być zwyrodnienia stawu barkowego, infekcje, powtarzalne przeciążenia prowadzące do mikrourazów. Patologicznym zmianom może również sprzyjać budowa anatomiczna wyrostka barkowego o kształcie haczykowatym – kształt haczykowaty, poza powodowaniem zespołu ciasnoty podbarkowej, wpływa mocno na kondycję rotatorów. Czynnikami ryzyka jest także wiek powyżej 60 lat, praca fizyczna, praca przy biurku.

Uszkodzenie stożka rotatorów objawy

Objawy bólowe przeciążeniowego uszkodzenia stożka rotatorów charakteryzują się cyklicznością występowania – po przeciążeniu ramienia lub w nocy. Ból zlokalizowany jest w bliższej ramienia. Dodatkowo, ból może pojawić się w trakcie odwodzenia ramienia, natomiast występować na początku ani końcu wykonywania ruchu -zwany objawem bolesnego łuku-przy tych uszkodzeniom występuje osłabienie siły mięśniowej ramienia, a w cięższych przypadkach – pseudoparaliżu.

Uszkodzenia stożka rotatorów o charakterze urazowym są charakterystyczne dla osób w wieku poniżej 60 lat i polegają na zerwaniu jednego lub kilku z przyczepów ścięgien pierścienia rotatorów. Dzieje się tak w wyniku nagłego, szarpiącego ruchu ramienia, najczęściej w ruchu rotacyjnym. W przypadku urazu początkowo pacjent odczuwa ostry ból w całym barku.

ból barku rehabilitacja

Uszkodzenie stożków rotatorów leczenie

Przy uszkodzeniu urazowym może być potrzebna interwencja chirurgiczna. W innym przypadku lekarz ortopeda wykona badanie USG barku Warszawa. Może być trzeba iniekcji dostawowych z leki. Podanie takiego leku z reguły odbywa się na jednej wizycie. Może zostać zlecona również rehabilitacja. Fizjoterapeuta dobierze plan terapii w skład której mogą wchodzić:

fizykoterapia:

rehabilitacja: