pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

22 468 10 88

pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

Zapalenie kaletki podbarkowej

Kaletka pod barkowa to wypełniona płynem struktura w obrębie stawu ramiennego. Znajduje się między więzadłemkruczo-barkowym i mięśniem naramiennym a torebką stawową i więzadłem kruczo-ramiennym, Jest to duza kaletka nie łąścząca się z jamą stawową. Jej zadaniem jest oddzielenie ścięgna mięśnia stożka rotatorów stawu barkowego od wyrostka barkowego, aby zapewnić amortyzcję i własciwy ślizg pomiędzy tymi strukturami.  Najłagodniejszym przebiegiem ciasnoty podbarkowej jest zapalenie kaletki podbarkowej. Do zapalenia kaletki podbarkowej dochodzi w skutek przeciążenia spowodowanego częstym ruchem rąk nad głową.

staw barkowy

Przyczyny powstania zapalenia kaletki podbarkowej

Do zapalenia kaletki pod barkowej najczęściej dochodzi w skutek przeciążeń stawu barkowego (po łacinie articulatio humeri) wynikających z mikrourazów trwających dłuższy czas. Zapalenie kaletki barkowej to podstępne schorzenie, które przez jakiś czas nie musi manifestować się żadnymi objawami. W jaki sposób dochodzi do zapalenia kaletki podbarkowej? Do zapalenia dochodzi na skutek długotrwałego trzymania rąk w górze, narażeni są na to schorzenie na przykład siatkarze. Mięsień nadgrzebieniowy (po łacinie musculus supraspinatus) oraz stożek rotatorów, czyli dwa mięśnie odpowiedzialne za ruchy barku gdy są przeciążone dochodzi wtedy do mikrourazów, a te prowadzą do uszkodzenia, które finalne są przyczyną stanu zapalnego kaletki barkowej.

Do czego może prowadzić nieleczone zapalenie kaletki maziowej? Zapalenia kaletki maziowej nie można lekceważyć, gdyż może prowadzić do zespołu cieśni podbarkowej.

TERAPIA MANUALNA

ZAPALENIE KALETKI MAZIOWEJ

KONSULTACJE ORTOPEDA

Najczęstsze objawy zapalenie kaletki podbarkowej

Objawy stanu zapalnego w kaletce barkowej są dość charakterystyczne i w wielu przypadkach widoczne gołym okiem. Jeżeli podejrzewamy u siebie zapalenie kaletki barkowej, objawy, które powinniśmy zaobserwować to przede wszystkim:

objawy zapalenia:

ból przy ruchu lub przy wysiłku fizycznym,
obrzęk okolicy barku,
ból podczas unoszenia rąk nad głowę,
ograniczenie ruchu w obrębie barku,
ból barku podczas opuszczania rąk,
z początku ból mija przy spoczynku, później może być odczuwany również, gdy nie wykonujemy ruchów ramionami,
możliwe uczucie osłabienia mięśni.

ból barku

Leczenie zapalenia kaletki podbarkowej

W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych objawów należy bezzwłocznie udać się do lekarza ortopedy. Lekarz wykona badanie USG barku, podczas którego zbada kaletki stawu i potwierdzi objawy zapalenia w obrębie kaletki podbarkowej. W przypadku ostrego zapalenia kaletki lekarz może zlecić podanie sterydów w celu zmniejszenia stanu zapalnego i aby szybko zmniejszyć dolegliwości bólowe. W skrajnych przypadkach może dojść do interwencji chirurgicznej. Dlatego warto pamiętać, o tym, że szybkie leczenie wyklucza też z reguły wspomniany zabieg chirurgiczny, a leczenie ogranicza się tylko do fizjoterapii.

W przypadku łagodnego zapalenia kaletki stawu barkowego pierwszy etat leczenia to leczenie zachowawcze polegające na unieruchomieniu kończyny w  temblaku przez około 10-14 dni. Następnie leczenie polega na rozpoczęciu rehabilitacji. Fizjoterapeuta może skorzystać z takich zabiegów jak:

fizykoterapia:

rehabilitacja: