pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

22 468 10 88

pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

Zespół de Quervaina – przyczyny

Choroba De Quervaina to choroba w obrębie dłoni i kciuka polegająca na zapaleniu pochewek ścięgien pierwszego przedziału prostowników ręki – odwodziciela długiego i prostownika krótkiego kciuka. Przyjmuje się, iż główną przyczyny pojawienia się tej choroby są wielokrotne stany przeciążeniowe i mikrourazy w obrębie ścięgien mięśni kciuka. Wśród innych przyczyn wymienia się reumatoidalne zapalenie stawów, zwłóknienia tkanek, blizny pooperacyjne i zwapnienia. Choroba De Quervaina możliwe być także efektem urazu, złamania w obrębie nadgarstka lub innych zabiegów operacyjnych.

Wystąpienie zespołu de Quervaina najczęściej związane jest z przeciążeniami dłoni wynikającymi z regularnie wykonywanymi dłońmi czynnościami. Wśród grup osób narażonych na to schorzenia można wymienić:
– sportowcy – zawodnicy i osoby uprawiające tenis, golf, kajakarstwo.
– pracownicy wykonujący powtarzalne czynności dłońmi – fryzjerzy, kosmetyczki
– matki małych dzieci – wielokrotnie w ciągu dnia podnoszące swoje dzieci
W ostatnich latach schorzenie to dotyka coraz większą grupę młodych osób (dzieci i młodzieży), co wynika z bardzo częstego używania telefonów komórkowych, komputerów, tabletów i innych urządzeń elektronicznych.

ból dłoni

Zespół de Quervaina – objawy

Objawem zespołu de Quervaina, który zawsze występuje u chorego jest silny ból w okolicy nadgarstka. Ból ten najczęściej występuje po promieniowej stronie nadgarstka i zaostrza się przy chwytaniu przedmiotów i zaciskaniu pięści.
Wśród pozostałych objawów wymienia się:
– uczucie osłabienia mięśni dłoni oraz obniżenie sprawności i ruchomości ręki;
– bolesne przeskakiwanie ścięgien;
– obrzęk związany ze znacznym pogrubieniem pochewki
– wrażliwość na dotyk w chorej okolicy dłoni

TERAPIA MANUALNA

USG ORTOPEDYCZNE

Fala uderzeniowa CZY BOLI?

Zespół de Quervaina – diagnostyka

Ze względu na nieumiejscowienie schorzenia tuż pod powierzchnią skóry diagnostyka zespołu de Quervaina jest stosunkowo prosta. U znacznej części pacjentów wystarczy przeprowadzenie wywiadu z pacjentem oraz badanie palpacyjne (jednym z najczęściej wykonywanych testów jest test Finkelsteina). W celu potwierdzenia diagnozy ortopeda najczęściej wykonuje USG ortopedyczne dłoni w projekcji podłużnej i poprzecznej. Podczas badania USG lekarz może ocenić strukturę troczka, ścięgien oraz pochewek oraz zachowanie powyższych struktur wobec siebie. Stosunkowo rzadko przy podejrzeniu zespołu de Quervaina wykonuje się badanie RTG.

rehabilitacja ręki

Leczenie zespołu de Quervaina

W leczeniu zespołu de Quervaina w zależności od stanu pacjenta możemy wyróżnić leczenie nieoperacyjne i operacyjne. W początkowym stadium choroby stosuje się leczenie nieoperacyjne obejmujące:
– rehabilitację – pacjentowi najczęściej zlecane zostają ćwiczenia usprawniające, oraz zabiegi fizykoterapeutyczne: miejscowa krioterapia, ultradźwięki, magnetoterapia lub kinesiotaping.
– usztywnienie – stosuje się ortezę obejmującą zarówno kciuk i nadgarstek. W dobrze dobranej ortezie kciuk powinien być lekko odwiedzony, a nadgarstek znajdować się z pozycji wyprostowanej.
– podanie sterydu (tzw. blokady) – ortopeda podaje kortykosteroidy do pochewki ścięgnistej w celu redukcji stanu zapalnego
W zaawansowanym stadium choroby stosuje się leczenie operacyjne polegające na przecięciu troczka i częściowym wycięciu lub usunięciu uszkodzonych tkanek. Jest to prosty zabieg, który może być przeprowadzony endoskopowo lub poprzez niewielkie cięcia skóry. Zabieg ten charakteryzuje się wysoką skutecznością leczenia i co istotne bardzo rzadko występują po nim powikłania.