pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

22 468 10 88

pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

rwa-kulszowa-rehmedicon-2

……Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa inaczej (ischialgia od łacińskiego ischias) zwana również bólem korzonków nerwowych, odznacza się charakterystycznym bólem najcześciej jednostronnym, promieniującym do; 

  • pośladka;
  • tylnej część uda;
  • podudzia;
  • stopy;

Źródło bólu najczęściej znajduje się w okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa. Ból ma charakter przeszywający, postrzału i objawia się mrowieniem w obrębie kręgosłupa. Spowodowana jest przez ucisk na nerw kulszowy. Nerw kulszowy (łac. nervus ischiadicus) jest nerwem ruchowym rozpoczyna się w okolicy kulszowej splotu krzyżowego L IV-S III dalej biegnie przez pośladek po tylnej części uda, poprzez goleń, aż do stopy.

Rwa kulszowa – Rehmedicon

Porażenie nerwu kulszowego – następstwa
Porażenie nerwu kulszowego prowadzi do następstw. Chodzenie jest utrudnione; znacznie upośledzone jest zginanie w stawie kolanowym oraz rotacja zewnętrzna w stawie biodrowym, a całkowicie zniesione są wszystkie ruchy stopy. Podczas chodzenia chory wyrzuca do przodu wyprostowaną w stawie kolanowym kończynę jak szczudło. Opuszczona stopa chwieje się w stawach skokowych oraz suwa na podłożu.

Rwa kulszowa – objawy

Podstawowym objawem rwy kulszowej jest silny ból, który promieniuje od części lędźwiowej pleców, poprzez pośladek do uda, łydki czy nawet stopy. Jest to ból rwący, kłujący, czasem piekący, niezwykle ostry. Atak pojawia się nagle, np. w. momencie pochylania się, w czasie podnoszenia ciężkich przedmiotów lub wykonania gwałtownego ruchu.

Rwa kulszowa nasila się przy kaszlu, kichaniu i podczas śmiechu: każda z tych czynności zwiększa ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego, co z kolei powoduje dodatkowy ucisk na korzenie nerwu kulszowego.

rwa kulszowa

TERAPIA MANUALNA

LECZENIE BIODRA

KONSULTACJE ORTOPEDA

Jak sprawdzić czy to rwa kulszowa?

Aby upewnić się, że dolegliwości bólowe wskazują na występowanie rwy kulszowej, należy sprawdzić, czy mamy tzw. objaw Lasegue’a wykonując test Lasegue’a

Wykonanie: Pacjent ma ustabilizowaną miednicę i wyprostowane kończyny dolne, a dobry fizjoterapeuta trzymając za piętę, unosi jedną, prostą nogę do góry. Testowana kończyna powinna być rozluźniona. Jeśli przy unoszeniu nogi pojawia się nagle ból, który szybko narasta – objaw Laseque’a jest dodatni. Oznacza, to, że pacjent cierpi na rwę kulszową.

test Lasegue'a-REHmedicon

Rwa kulszowa – leczenie

W fazie ostrej choroby stosuje lekarz ortopeda zaleca leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. środki rozkurczowe; w razie potrzeby i silnych dolegliwości podaje się zastrzyki domięśniowe.

Zalecany jest odpoczynek. Przy łagodniejszych dolegliwościach zalecana jest konsultacja fizjoterapeutyczna. Może zostać wdrożone leczenie fizykalne; laseroterapia, magnetoterapia, krioterapia, ultradźwięki, masaże, terapia indywidualna taka jak terapia manualna. Niekiedy zachodzi konieczność noszenie usztywniającego gorsetu lędźwiowo-krzyżowego. Jeżeli na obciążenie kręgosłupa wpływa nadmierna masa ciała, istotna może być jej redukcja. Odchudzanie najlepiej rozpocząć pod okiem diabetologa.

rwa-kulszowa-rehmedicon-warszawa

Fizjoterapia w rwie kulszowej

Niezwykle ważne aby zabiegi został dobrane uwzględniając historię choroby, jej przyczyny, a także przeciwwskazania do poszczególnych terapii. Jedynie dobry wykwalifikowany fizjoterapeuta jest w stanie uwzględnić potrzeby pacjenta aby wprowadzić odpowiednie ćwiczenia oraz terapię manualną. Jeśli rwę kulszową powoduje dyskopatia, istotne jest określenie stopnia zmian lub uszkodzeń, by ich nie pogłębić.

Jeżeli wymienione powyżej metody nie dają żadnej poprawy lub są niewskazane ze względu na stan zdrowia, należy udać się do neurochirurga, w celu dalszego leczenia.

Główne wskazania do leczenia operacyjnego rwy kulszowej to:

  • narastanie deficytów neurologicznych;
  • brak poprawy stanu pacjenta po upływie 6 tygodni;
  • zaburzenia neurologiczne, w tym zaburzenia czucia i odruchów, opadanie stopy, nietrzymanie moczu.