pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

22 468 10 88

pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

Staw kolanowy

Budowa anatomiczna kolana: Staw kolanowy (articulatio genus) to największy staw człowieka, ze względu na swoje umiejscowienie, budowę i funkcje jest najbardziej narażony na urazy. Kolano jest stawem zawiasowym łączy udo z podudziem. Podczas chodu na kolano działa duża siła. Najmocniejszym mięśniem stawu jest mięsień czworogłowy (musculus quadriceps femoris) .

W kolanie znajdują się dwie łąkotki, które w czasie ruchów dopasowują powierzchnie stawowe. Mechanicznie jest to staw zawiasowy, umożliwiający zginanie i prostowanie oraz rotację, przy zgiętym stawie. 

Staw kolanowy wzmocniony jest więzadłami:

  • zewnętrznymi czyli pobocznymi oraz więzadłami torebki stawowej
  • więzadłami wewnętrznymi – krzyżowym tylnym i krzyżowym przednim.

Rzepka znajduje się w przedniej części stawu kolanowego, w zagłębieniu rzepkowo-udowym kości udowej. Do jej podstawy przyczepia się mięsień czworogłowy uda, natomiast wierzchołek to miejsce przyczepu więzadła rzepki. 

Budowa kolana

Kolano skoczka przyczyny

potoczna nazwa entezopatii więzadła rzepki, czyli zmian powstających w wyniku przeciążenia wierzchołka rzepki lub zmian zwyrodnieniowych w jej obrębie. Przyczyną pojawiania się dolegliwości o nazwie kolano skoczka najczęściej jest nadmierna aktywność. Szczególnie narażeni na kolano skoczka są koszykarze, siatkarze, piłkarze ręczni oraz piłkarze nożni. Kolano skoczka to także dolegliwość osób często wykonujących wyskoki i podskoki. Im cięższa jest osoba skacząca, tym większe obciążenie kolana i rzepki.

 

Do kolana skoczka mogą prowadzić zaburzenia ustawienia i anatomii rzepki, zaburzenia osiowego ustawienia kończyny dolnej, przeciążenia stawu kolanowego niezwiązane z uprawianiem sportu (nadwaga ma znaczenie w przeciążeniu kolana).

TERAPIA MANUALNA

LEKARZA SPORTOWY

FALA UDERZENIOWA

Kolano skoczka objawy

Pacjenci z „kolanem skoczka” odczuwają ból i tkliwość w obrębie więzadła rzepki, w okolicy przyczepu do rzepki przy ruchach związanych z napięciem mięśnia czworogłowego (podskoki, przysiady). W miejscu dolegliwości pojawia się obrzęk, a w miarę rozwoju choroby występuje osłabienie oraz zanik mięśnia czworogłowego.
Zaawansowanie choroby można podzielić na cztery stopnie:

  • stopień 1 – ból występuje tylko po aktywności fizycznej,
  • stopień 2 – ból pojawia się już w czasie rozgrzewki, następnie znika aby znów powrócić po grze. 
  • stopień 3 – ból występuje w czasie aktywności fizycznej
  • stopień 4 – naderwanie więzadła i osłabienie aparatu wyprostnego kolana aż do całkowitego zerwania więzadła rzepki.

Zobacz również:

Staw kolanowy budowa

Kolano biegacza

rehabilitacja kolana

Kolano skoczka leczenie

Na wizycie u lekarza ortopedy można wykonać badanie USG, które określa rozległość uszkodzenia więzadła.Lekarz może zadecydować o podaniu leku dostawowo. Leczenie choroby w fazie początkowej (stopień 1 i 2) można rozpocząć od leczenia zachowawczego. Zaleca się odpoczynek, okłady i masaże lodem, leki przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Podstawą skutecznego leczenia jest fizjoterapia, która ma za zadanie odciążyć bolesną okolicę, uelastycznić więzadło i poprawić balans mięśniowy całej kończyny dolnej. Stosunkowo często w tym przypadku fizjoterapeuci proponują:

przypadku bardzo rozległych zmian, a także takich, które długo nie poddają się leczeniu, ortopeda może rozważyć leczenie operacyjne.