pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

22 468 10 88

pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

Budowa kolana

Budowa kolana: staw kolanowy tworzą kość udowa, piszczelowa oraz rzepka połączone ze sobą więzadłami. Powierzchnie stawowe pokryte są chrząstką stawową i uzupełnione łąkotkami stawowymiŁąkotki zbudowane są z chrząstki włóknistej, o sprężystym charakterze, dopasowane są one do powierzchni stawowych, umożliwiając ruchy zgięcia  i obrotowe. Staw pokrywa  błona maziowa, która produkuje płyn stawowy odpowiedzialny za nawilżenie chrząstek, odpowiada rownież za odżywienie i poślizg powierzchni stawowych.

budowa kolana

Jakie są przyczyny kolana biegacza (zespół pasma biodrowo -piszczelowego)?

Powięź szeroka to tkanka ściśle obejmująca mięśnie uda. Charakteryzuje się ona wyjątkowo mocnym i ścięgnistym utkaniem, co związane jest z pełnioną przez nią funkcją. Oprócz funkcji ochronnej bierze udział w mechanice stawu kolanowego poprzez hamowanie ruchów przywodzenia i usztywnianie stawu kolanowego w pozycji wyprostowanej. Pasmo biodrowo piszczelowe jest łącz­not­kan­kową struk­turą łączącą sta­w bio­dro­wy i sta­w kola­no­wy. Pasmo to jest grubą na około 6 cm boczną częścią powięzi szerokiej. Z punktu widzenia powstawania bólu kolan przy kolanie biegacza istotne jest połączenie pasma biodrowo-piszczelowego z kłykciem bocznym piszczeli. Znajdująca się tam tkanka łączna jest silnie uner­wiona i una­czy­niona i jej uszkodzenia i przeciążenia powodują ból pasma biodrowego.

Zgodnie z powyższym opisem zespół pasma biodrowo-piszczelowego (kolano biegacza) to najczęściej kontuzja przeciążeniowa. Jak pokazują badania schorzenie to stanowi średnio ponad 22% wszystkich urazów nogi wśród biegaczy. U osób uprawiających bieganie powstanie kolana biegacza może być związane z szeregiem czynników związanych z bieganiem. Wśród najczęściej wymienianych przyczyn pasma biodrowo-piszczelowego wymieniamy:

  • niewłaściwa technika biegania – bie­ga­nie w dużym przo­do­po­chy­le­niu, nadmierne wydłużanie kroku biegowego
  • brak odpowiedniej rozgrzewki i rozciągania po treningu biegowym
  • treningowe przeciążenie stawu kolanowego
  • niewłaściwe obuwie biegowe 
  • inne schorzenia układu ruchu – asymetryczne ustawienie miednicy, kolana szpotawe, stopa pła­ska (pro­nu­jąca)

Kolano biegacza nie jest jedynie kontuzja przypisaną biegaczom. Może wystąpić u osób uprawiających pływanie, kolarstwo, wioślarstwo, sporty zespołowe, wycieczki górskie.

Nieprzeciążeniowe przyczyny kolana biegacza

U osób które nie uprawiają sportu również może wystąpić zespół pasma biodrowo-piszczelowego. Do głównych przyczyn kolana biegacza u tych osób należą:

zaburzenia produkcji mazi stawowej,

chondromalacja rzepki (rozmiękczenie chrząstki rzepki),

patologie morfologiczne rzepki,

bóle wzrostowe w okresie dojrzewania na skutek zmian hormonalnych

przykurcze mięśni,

częste chodzenie na wysokich obcasach,

długie siedzenie w jednej pozycji ze zgiętymi kolanami także przyczyny się do rozwoju kolana biegacza

USG ORTOPEDYCZNE

USZKODZENIE ŁĄKOTKI

FALA UDERZENIOWA

Jakie są objawy kolana biegacza?

Kolano biegacza objawia się bólem po bocznej stronie stawu kolanowego na skutek przeciążenia pasma biodrowo piszczelowego, osłabienia mięśni oraz przy zaburzeniu równowagi mięśniowej. W niektórych przypadkach bóle kolana spowodowane są wcześniejszym urazem. Dolegliwości mogą pojawić się niespodziewanie i dotyczą przedniej lub bocznej części kolana. Ból stawu kolanowego nasila się przy zgięciu kolana, np. przy schorzeniu ze schodów czy zbieganiu w dół. Charakterysrtyczny ból w bocznej stronie kolana pojawia się już po treningu biegowym. Często kolanu biegacza towarzyszy trzeszczenie o wrażeniu „ocieranych kości” może pojawić się obrzęk kolana.

zobacz również:

Staw kolanowy budowa

Kolano skoczka

ból kolana ortopeda

Diagnostyka kolana biegacza

Aby skutecznie leczyć kolano biegacza po pierwsze należy właściwie postawić diagnozę. Prawidłowa diagnostyka kolana biegacza jest kluczowa do podjęcia właściwego leczenia, ponieważ podobne objawy może dawać tzw. łokieć golfisty. Lekarz ortopeda w tym celu wykona badanie USG stawu i na podstawie badań może zaproponować podanie leku dostawowo lub zlecić rehabilitację.

Jak przebiega leczenie kolana biegacza?

Metoda leczenie kolana biegacza zależy od nasilenia objawów i indywidualnych potrzeb pacjenta. Kolana biegacza nie można bagatelizować, nieleczona kontuzja może doprowadzić do osłabienia mięśni zwiększenia dolegliwości nie tylko w kolanie ale również w stawie biodrowym czy kręgosłupie.

W przypadku kolana biegacza w ostrej fazie stosuje się miejscowe i doustne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, można zastosować iniekcję (zastrzyk) leku sterydu takie podanie odbywa się pod kontrolą USG.

Rehabilitacja kolana biegacza

Rehabilitacja po wystąpieniu kolana biegacza może polegać na:

  • terapia ultradźwiękami na kolano
  • rehabilitacja kolana falą uderzeniową
  • terapia manualna wszystkich tkanek zespołu pasma biodrowo-piszczelowego, w tym – struktur stawu kolanowego, mięśni stawu kolanowego, mięśnia pośladkowego średniego,
  • laseroterapia na dotknięte schorzeniem części kolana

Niezwykle istotne w procesie leczenia są odpowiednio dobrane ćwiczenia, które w pierwszym etapie dla zwiększenia bezpieczeństwa należy wykonywać pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Naszym pacjentom zawsze powtarzamy, iż aby pozbyć się dolegliwości bólowych, kolano biegacza wymaga własnej pracy i zaangażowania pacjenta.