Budowa kolana
Budowa kolana: staw kolanowy tworzą kość udowa, piszczelowa oraz rzepka połączone ze sobą więzadłami. Powierzchnie stawowe pokryte są chrząstką stawową i uzupełnione łąkotkami stawowymi. Łąkotki zbudowane są z chrząstki włóknistej, o sprężystym charakterze, dopasowane są one do powierzchni stawowych, umożliwiając ruchy zgięcia i obrotowe. Staw pokrywa błona maziowa, która produkuje płyn stawowy odpowiedzialny za nawilżenie chrząstek, odpowiada rownież za odżywienie i poślizg powierzchni stawowych.

Kolano biegacza przyczyny
Zespół pasma biodrowo-piszczelowego(kolano biegacza) to kontuzja przeciążeniowa. Jak pokazują badania kolano biegacza stanowi średnio ponad 22% wszystkich urazów nogi wśród biegaczy. Kolano biegacza nie jest jedynie kontuzja przypisaną biegaczom. Może wystąpić u osób uprawiających pływanie, kolarstwo, wioślarstwo, sporty zespołowe, wycieczki górskie.
U osób które nie uprawiają sportu również może wystąpić zespół pasma biodrowo-piszczelowego dzieję się tak przy:
zaburzeniu produkcji mazi stawowej,
chondromalacji rzepki (rozmiękczenie chrząstki rzepki),
patologie morfologiczne rzepki,
bóle wzrostowe w okresie dojrzewania na skutek zmian hormonalnych
przykurcze mięśni,
częste chodzenie na wysokich obcasach,
długie siedzenie w jednej pozycji ze zgiętymi kolanami.
USG ORTOPEDYCZNE
USZKODZENIE ŁĄKOTKI
FALA UDERZENIOWA
Kolano biegacza objawy
Kolano biegacza objawia się bólem na skutek przeciążenia pasma biodrowo-piszczelowego, osłabienia mięśni oraz przy zaburzeniu równowagi mięśniowej. W niektórych przypadkach bóle kolana spowodowane są wcześniejszym urazem. Dolegliwości mogą pojawić się niespodziewanie i dotyczą przedniej lub bocznej części kolana. Ból nasila się przy zdjęciu stawu kolanowego. Często kolanu biegacza towarzyszy trzeszczenie o wrażeniu „ocieranych kości” może pojawić się obrzęk kolana.
zobacz również:

Kolano biegacza leczenie
Kolana skoczka nie można bagatelizować, nieleczona kontuzja może doprowadzić do osłabienia mięśni zwiększenia dolegliwości nie tylko w kolanie ale również w stawie biodrowym czy kręgosłupie.
W fazie ostrej kolana biegacza stosuje się miejscowe i doustne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, można zastosować iniekcję (zastrzyk) leku sterydu takie podanie odbywa się pod kontrolą USG.
Rehabilitacja kolana biegacza może polegać na:
- terapia ultradźwiękami na kolano
- terapia falą uderzeniową na kolano
- terapia manualna na kolano
- laseroterapia na kolano
Niezwykle istotne w procesie leczenia są odpowiednio dobrane ćwiczenia, które w pierwszym etapie dla zwiększenia bezpieczeństwa należy wykonywać pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty.