pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

22 468 10 88

pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

Budowa kolana

Budowa kolana: staw kolanowy tworzą kość udowa, piszczelowa oraz rzepka połączone ze sobą więzadłami. Powierzchnie stawowe pokryte są chrząstką stawową i uzupełnione łąkotkami stawowymiŁąkotki zbudowane są z chrząstki włóknistej, o sprężystym charakterze, dopasowane są one do powierzchni stawowych, umożliwiając ruchy zgięcia  i obrotowe. Staw pokrywa  błona maziowa, która produkuje płyn stawowy odpowiedzialny za nawilżenie chrząstek, odpowiada rownież za odżywienie i poślizg powierzchni stawowych.

budowa kolana

Kolano biegacza przyczyny

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego(kolano biegacza) to kontuzja przeciążeniowa. Jak pokazują badania kolano biegacza stanowi średnio ponad 22% wszystkich urazów nogi wśród biegaczy. Kolano biegacza nie jest jedynie kontuzja przypisaną biegaczom. Może wystąpić u osób uprawiających pływanie, kolarstwo, wioślarstwo, sporty zespołowe, wycieczki górskie.

U osób które nie uprawiają sportu również może wystąpić zespół pasma biodrowo-piszczelowego dzieję się tak przy:

zaburzeniu produkcji mazi stawowej,

chondromalacji rzepki (rozmiękczenie chrząstki rzepki),

patologie morfologiczne rzepki,

bóle wzrostowe w okresie dojrzewania na skutek zmian hormonalnych

przykurcze mięśni,

częste chodzenie na wysokich obcasach,

długie siedzenie w jednej pozycji ze zgiętymi kolanami.

USG ORTOPEDYCZNE

USZKODZENIE ŁĄKOTKI

FALA UDERZENIOWA

Kolano biegacza objawy

Kolano biegacza objawia się bólem na skutek przeciążenia pasma biodrowo-piszczelowego, osłabienia mięśni oraz przy zaburzeniu równowagi mięśniowej. W niektórych przypadkach bóle kolana spowodowane są wcześniejszym urazem. Dolegliwości mogą pojawić się niespodziewanie i dotyczą przedniej lub bocznej części kolana. Ból nasila się przy zdjęciu stawu kolanowego. Często kolanu biegacza towarzyszy trzeszczenie o wrażeniu „ocieranych kości” może pojawić się obrzęk kolana.

zobacz również:

Staw kolanowy budowa

Kolano skoczka

ból kolana ortopeda

Kolano biegacza leczenie

Kolana skoczka nie można bagatelizować, nieleczona kontuzja może doprowadzić do osłabienia mięśni zwiększenia dolegliwości nie tylko w kolanie ale również w stawie biodrowym czy kręgosłupie.

W fazie ostrej kolana biegacza stosuje się miejscowe i doustne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, można zastosować iniekcję (zastrzyk) leku sterydu takie podanie odbywa się pod kontrolą USG.

Rehabilitacja kolana biegacza może polegać na:

  • terapia ultradźwiękami na kolano
  • terapia falą uderzeniową na kolano
  • terapia manualna na kolano
  • laseroterapia na kolano

Niezwykle istotne w procesie leczenia są odpowiednio dobrane ćwiczenia, które w pierwszym etapie dla zwiększenia bezpieczeństwa należy wykonywać pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty.