pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

22 468 10 88

pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

Czasami pierwszą lub jedyną oznaką bólu bioder jest ból kolan. To stosunkowo częsty objaw nazywany „przeniesionym działaniem bólu”.

Ból może nasilać się po wysiłku fizycznym takim jak bieganie a nawet spacer. Możesz zauważyć, zakres ruchów zmniejszył się, a ruchy biodra lub nogi są mniej swobodne. Przy długotrwałym bólu, możesz mieć problemy z chodzeniem. Jeśli występuje, któraś z tych dolegliwości lub wszystkie należy wtedy pomyśleć o ćwiczeniach na biodro. W poniższym wpisie przedstawimy po krótce podstawowe jednostki chorobowe biodra oraz przykładowe ćwiczenia na biodra. Postaramy się odpowiedzieć, 

jakie ćwiczenia na zwyrodnienie stawu biodrowego? Jak odblokować biodra?Jak rozluźnić mięśnie bioder?

W którym miejscu boli biodro?

Przy zwyrodnieniu stawu biodrowego (koksartrozie) 

Ból występuje jak na poniższym schemacie:  

 • ból w pachwinie, pośladku i biodrze
 • ból może również promieniować do kolana oraz kręgosłupa lędźwiowego 
 • zwiększona sztywność i ograniczenie ruchomości w stawie biodrowym
 • dochodzi od osłabienia mięśni co prowadzi za sobą przodopochylenie w czasie chodzenia, utykanie, często pacjenci skarżą się na trzaskanie, chrobotanie w biodrze

Zapalenie kaletki krętarza większego

Ból występuje jak na poniższym schemacie:

zapalenie kaletki krętarza większego

Zapalenie kaletki krętarza większego kości udowej manifestuje się bólem podczas leżenia na boku. Objawy nasilają się podczas wstawania z krzesła, chodzenia po schodach oraz w nocy.

Przyczyny zapalenia kaletki krętarzowej;

 • stłuczenie biodra
 • nadmierna aktywność fizyczna
 • rwa kulszowa
 • asymetryczne obciążenie kończyny
 • przykurcz

Rwa udowa – miejsce bólu

Ból występuje jak na poniższym schemacie:

rwa udowa

 

Rwa udowa – opis bólu

 • ból biodra i pośladka promieniujący do nogi o charaktrzgerze rwącym, piekącym
 • drętwienie nogi 
 • osłabienie mięśni 
 • znaczące pogorszenie czucia.

Rwa kulszowa – miejsce bólu

ból występuje jak na poniższym schemacie:

 

rwa kulszowa

Rwa kulszowa – opis bólu

 • ból biodra i pośladka promieniujący do nogi o charaktrzgerze rwącym, piekącym
 • drętwienie nogi 
 • osłabienie mięśni w ciężkich przypadkach może występować objaw opadającej stopy
 • znaczące pogorszenie czucia. Chory ma przytępiane czucie jakby dotyk był przez ubranie. Najczęściej dotyczy to dużego palca i zewnętrznej części stopy.
 • w najcięższych przypadkach może dojść do zaburzeń ze strony wiertaczy – bezwględna wizyta u lekarza.

 

ćwiczenia biodro

Jakie ćwiczenia na zwyrodnienie stawu biodrowego?

Poniżej przedstawiamy cztery przykładowe ćwiczenia jakie można samemu wykonywać w domu. Ćwiczenia mają charakter poglądowy. Najlepsze ćwiczenia to te, które zostały wybrane razem z fizjoterapeutą. Podpowiadamy jak rozluźnić mięśnie bioder? W NZOZ Rehmedicon możesz umówić się na spotkanie w fizjoterapeutą w celu dobrania ćwiczeń specjalnie dla twoich potrzeb.

ból biodra

UNOSZENIE BIODER: Połóż się na plecach, nogi ugięte. Unieś biodra do góry. Pamiętaj napnij mięśnie brzucha, ściągnij pośladki, spojenie łonowe wypchnij do przodu

Ten ruch powtórz 10 razy.

ból biodra

SIAD ROZCIĄGAJĄCY MIĘŚNIE BIODRA: Usiądź z wyprostowanymi nogami, a następnie zegnij prawe kolano, a piętę umieść jak najbliżej bioder jak to możliwe. Przytul kolano do klatki piersiowej. Aby dodać skręt tułowia, sięgnij prawą ręką za siebie i dotknij podłogi. Lewy łokieć połóż po zewnętrznej stronie prawego kolana i lekko naciśnij je, aż poczujesz, że napinasz prawy pośladek. Pamiętaj Powtórz ćwiczenie na drugą stronę.

ćwiczenia ból biodra

SIAD ROZCIĄGAJĄCY: Ugnij jedną nogę w kolanie i połóż na ziemi, tak jak to widać na zdjęciu. Rozciągaj delikatnie raz jedną raz drugą stronę.Pamiętaj Nie dopuszczaj by ćwiczenie sprawiało ból. 

Powtórz ćwiczenie na drugą stronę.

ukłon japoński

UKŁON JAPOŃSKIUsiądź na piętach. Stopy są złączone, a kolana szeroko. Przejdź dłońmi do przodu. Wyciągnij wyprostowane ramiona w górę i odłóż czoło na macie. Zatrzymaj się w tej pozycji na około 60 sekund głęboko oddychając. Pamiętaj aby pośladki opierały się na piętach.

TERAPIA MANUALNA

USG ORTOPEDYCZNE

FALA UDERZENIOWA

Jakie zabiegi rehabilitacyjne na staw biodrowy?

Na wizycie u lekarza ortopedy można wykonać badanie USG, które określa rozległość choroby biodra. Lekarz może zadecydować o podaniu leku dostawowo.  Podstawą skutecznego leczenia jest fizjoterapia, która ma za zadanie odciążyć bolesną okolicę, uelastycznić więzadła i mięśnie poprawić balans mięśniowy całej kończyny dolnej. Stosunkowo często w tym przypadku fizjoterapeuci proponują:

przypadku bardzo rozległych zmian zwyrodnieniowych biodra, ortopeda może rozważyć leczenie operacyjne.

rehabilitacja biodra

Ćwiczenia na biodra

Bez względu na wiek ćwiczenia na biodra są skutecznym sposobem na zmniejszenie bólu i bolące biodra. Ćwiczenia można wykonywać samodzielnie w domu lub z dobrym fizjoterapeutą. Bardzo istotne jest, aby ćwiczenia były indywidualnie dobrane do pacjenta, ponieważ mogą być one różne przy różnych dolegliwościach, np.:

 • ćwiczenia bioder po operacji biodra
 • ćwiczenia przy bólu bioder w ciąży
 • ćwiczenia przy bólu bioder przy chodzeniu

Dobry ortopeda od bioder i dobry fizjoteraputa od ćwiczeń bioder zawsze znajdą ćwiczenia, które pomogą pacjentowi w zmniejszeniu bólu biodra