Czasami pierwszą lub jedyną oznaką bólu bioder jest ból kolan. To stosunkowo częsty objaw nazywany „przeniesionym działaniem bólu”.
Ból może nasilać się po wysiłku fizycznym takim jak bieganie a nawet spacer. Możesz zauważyć, zakres ruchów zmniejszył się, a ruchy biodra lub nogi są mniej swobodne. Przy długotrwałym bólu, możesz mieć problemy z chodzeniem. Jeśli występuje, któraś z tych dolegliwości lub wszystkie należy wtedy pomyśleć o ćwiczeniach na biodro. W poniższym wpisie przedstawimy po krótce podstawowe jednostki chorobowe biodra oraz przykładowe ćwiczenia na biodra. Postaramy się odpowiedzieć,
jakie ćwiczenia na zwyrodnienie stawu biodrowego? Jak odblokować biodra?Jak rozluźnić mięśnie bioder?
W którym miejscu boli biodro?
Przy zwyrodnieniu stawu biodrowego (koksartrozie)
Ból występuje jak na poniższym schemacie:
- ból w pachwinie, pośladku i biodrze
- ból może również promieniować do kolana oraz kręgosłupa lędźwiowego
- zwiększona sztywność i ograniczenie ruchomości w stawie biodrowym
- dochodzi od osłabienia mięśni co prowadzi za sobą przodopochylenie w czasie chodzenia, utykanie, często pacjenci skarżą się na trzaskanie, chrobotanie w biodrze
Zapalenie kaletki krętarza większego
Ból występuje jak na poniższym schemacie:
Zapalenie kaletki krętarza większego kości udowej manifestuje się bólem podczas leżenia na boku. Objawy nasilają się podczas wstawania z krzesła, chodzenia po schodach oraz w nocy.
Przyczyny zapalenia kaletki krętarzowej;
- stłuczenie biodra
- nadmierna aktywność fizyczna
- rwa kulszowa
- asymetryczne obciążenie kończyny
- przykurcz
Rwa udowa – miejsce bólu
Ból występuje jak na poniższym schemacie:
Rwa udowa – opis bólu
- ból biodra i pośladka promieniujący do nogi o charaktrzgerze rwącym, piekącym
- drętwienie nogi
- osłabienie mięśni
- znaczące pogorszenie czucia.
Rwa kulszowa – miejsce bólu
ból występuje jak na poniższym schemacie:
Rwa kulszowa – opis bólu
- ból biodra i pośladka promieniujący do nogi o charaktrzgerze rwącym, piekącym
- drętwienie nogi
- osłabienie mięśni w ciężkich przypadkach może występować objaw opadającej stopy
- znaczące pogorszenie czucia. Chory ma przytępiane czucie jakby dotyk był przez ubranie. Najczęściej dotyczy to dużego palca i zewnętrznej części stopy.
- w najcięższych przypadkach może dojść do zaburzeń ze strony wiertaczy – bezwględna wizyta u lekarza.
Jakie ćwiczenia na zwyrodnienie stawu biodrowego?
Poniżej przedstawiamy cztery przykładowe ćwiczenia jakie można samemu wykonywać w domu. Ćwiczenia mają charakter poglądowy. Najlepsze ćwiczenia to te, które zostały wybrane razem z fizjoterapeutą. Podpowiadamy jak rozluźnić mięśnie bioder? W NZOZ Rehmedicon możesz umówić się na spotkanie w fizjoterapeutą w celu dobrania ćwiczeń specjalnie dla twoich potrzeb.
UNOSZENIE BIODER: Połóż się na plecach, nogi ugięte. Unieś biodra do góry. Pamiętaj napnij mięśnie brzucha, ściągnij pośladki, spojenie łonowe wypchnij do przodu
Ten ruch powtórz 10 razy.
SIAD ROZCIĄGAJĄCY MIĘŚNIE BIODRA: Usiądź z wyprostowanymi nogami, a następnie zegnij prawe kolano, a piętę umieść jak najbliżej bioder jak to możliwe. Przytul kolano do klatki piersiowej. Aby dodać skręt tułowia, sięgnij prawą ręką za siebie i dotknij podłogi. Lewy łokieć połóż po zewnętrznej stronie prawego kolana i lekko naciśnij je, aż poczujesz, że napinasz prawy pośladek. Pamiętaj Powtórz ćwiczenie na drugą stronę.
SIAD ROZCIĄGAJĄCY: Ugnij jedną nogę w kolanie i połóż na ziemi, tak jak to widać na zdjęciu. Rozciągaj delikatnie raz jedną raz drugą stronę.Pamiętaj Nie dopuszczaj by ćwiczenie sprawiało ból.
Powtórz ćwiczenie na drugą stronę.
UKŁON JAPOŃSKI: Usiądź na piętach. Stopy są złączone, a kolana szeroko. Przejdź dłońmi do przodu. Wyciągnij wyprostowane ramiona w górę i odłóż czoło na macie. Zatrzymaj się w tej pozycji na około 60 sekund głęboko oddychając. Pamiętaj aby pośladki opierały się na piętach.
TERAPIA MANUALNA
USG ORTOPEDYCZNE
FALA UDERZENIOWA
Jakie zabiegi rehabilitacyjne na staw biodrowy?
Na wizycie u lekarza ortopedy można wykonać badanie USG, które określa rozległość choroby biodra. Lekarz może zadecydować o podaniu leku dostawowo. Podstawą skutecznego leczenia jest fizjoterapia, która ma za zadanie odciążyć bolesną okolicę, uelastycznić więzadła i mięśnie poprawić balans mięśniowy całej kończyny dolnej. Stosunkowo często w tym przypadku fizjoterapeuci proponują:
- zabieg fala uderzeniowa na biodra
- terapia manualna na biodra
- ćwiczenia dobrane indywidualnie na biora
- laseroterapia na biodra
- krioterapia na biodra
przypadku bardzo rozległych zmian zwyrodnieniowych biodra, ortopeda może rozważyć leczenie operacyjne.
Ćwiczenia na biodra
Bez względu na wiek ćwiczenia na biodra są skutecznym sposobem na zmniejszenie bólu i bolące biodra. Ćwiczenia można wykonywać samodzielnie w domu lub z dobrym fizjoterapeutą. Bardzo istotne jest, aby ćwiczenia były indywidualnie dobrane do pacjenta, ponieważ mogą być one różne przy różnych dolegliwościach, np.:
- ćwiczenia bioder po operacji biodra
- ćwiczenia przy bólu bioder w ciąży
- ćwiczenia przy bólu bioder przy chodzeniu
Dobry ortopeda od bioder i dobry fizjoteraputa od ćwiczeń bioder zawsze znajdą ćwiczenia, które pomogą pacjentowi w zmniejszeniu bólu biodra