pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

22 468 10 88

pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

Staw biodrowy – budowa

Biodro jego budowa oraz funkcje są niezwykle ważne dla człowieka. W poniższym wpisie postaramy się przybliżyć budowę stawu kolanowego w sposób prosty i przejrzysty aby wytłumaczyć fenomen biodra.
Mówi się, że biodro boli kolanem. Obrazuje to jak bardzo obydwa stawy są ze sobą powiązane przyczynowo skutkowo.

Jak wygląda staw biodrowy?

Biodro tak jak staw barkowy jest stawem kulistym łączącym ze sobą kość miedniczą z kością udową. Powierzchnie stawie posiadają najbardziej regularne krzywizny spośród wszystkich stawów ustroju ludzkiego. Jakie są objawy zwyrodnienia stawu biodrowego? Jak wyglądają leczenie oraz rehabilitacja?

anatomia stawu biodrowego

Powierzchnie stawowe stawu biodrowego

Staw biodrowy łączy głowę kości udowej z panewką stawu biodrowego, składającą się z trzech kości miednicy: biodrowej, kulszowej i łonowej. Obie powierzchnie stawowe pokryte są chrząstką szklistą, która jest bardzo wytrzymała, sprężysta i odporna na ścieranie.

Panewka (łac. acetabulum) jest utworzona przez kość miedniczną, położona jest na bocznej stronie kości i skierowana do przodu oraz bocznie.Panewka jest pogłębiona przez obrąbek panewkowy w postaci pierścienia chrzęstno-włóknistego. Dzięki niemu panewka otacza główkę stawową poza jej równik. Jedynie w miejscu wcięcia panewki nie styka się z podłożem, przekracza wcięcie jako więzadło poprzeczne panewki i w ten sposób przekształca je w otwór.

Dół panewki (fossa acetabuli) to głębokie zagłębienie w dnie panewki otoczone powierzchnią księżycowatą wypełnione jest tkanką tłuszczową, kosmkami maziowymi i więzadłem głowy kości udowej. Podściółka tłuszczowa pokryta błoną maziową osłabia ucisk między głową a panewką.

Torebka stawowa obejmuje obrazek stawowy, głowę kości udowej i większą część szyjki. Jest najgrubsza i najmocniejszą ze wszystkich torebek stawowych w ciele człowieka. Wraz z więzadłami może podźwignąć do pół tony ciężaru.

OTYŁOŚĆ             

FLEBOLOG            

USG OGÓLNE     

Więzadła stawu biodrowego

  • biodrowo-udowe: rozpoczyna się w okolicy kolca biodrowego przedniego dolnego oraz na brzegu panewki stawowej, przebiega w postaci dwóch pasm do kresy międzykrętarzowej kości udowej
  • łonowo-udowe: przebiega od trzonu i gałęzi kości łonowej do górnego brzegu krętarza większego kości udowej oraz częściowo łączy się z włóknami warstwy okrężnej;
  • kulszowo-udowe: jest rozpięte pomiędzy tylnym brzegiem panewki stawowej tworzonym przez trzon kości kulszowej, a brzegiem przednim krętarza większego kości udowej i również splata się z włóknami warstwy okrężnej torebki stawowej;
  • głowy kości udowej: znajduje się wewnątrz stawu, łączy dno panewki stawowej z dołkiem głowy kości udowej;
    warstwa okrężna: otacza szyjkę kości udowej w jej najwęższym miejscu. Odchodzą do niej włókna więzadeł stawu biodrowego (z wyjątkiem więzadła głowy kości udowej), w największej ilości  więzadła łonowo-udowego i kulszowo-udowego.

Ruchy w stawie biodrowym:

Jak już wiemy staw biodrowy jest stawem kulistym panewkowym dzięki temu ruchy odbywają się tu dookoła nieskończonej liczby osi. Główne z nich to; oś poprzeczna, czołowa (dla ruchu zgięcia i wyprostu) oś strzałkowa ( dla odwodzenia i przywodzenia), oś obrotu biegnąca przez środek głowy i środek stawu kolanowego ( dla ruchów obrotowych, obracania i nawracania). Poprzez połączenie ruchów do około osi czołowej i strzałkowej powstaje ruch obwodzenia.
Ruchy w stawie biodrowym można podsumować następująco:

  • zginanie i prostowanie o zakresie do 135° a w lekkim odwiedzeniu do 165°
  • odwodzenie i przywodzenie do 40° w każdą stronę
  • rotacja zewnętrzna do 15°
  • rotacja wewnętrzna do 35°

Jak wygląda chory staw biodrowy?

Jednym z pierwszych objawów choroby biodra jest uczucie sztywności po dłuższym siedzeniu czy po nocy. W miarę rozwoju choroby pacjenci wskazują na ból w biodrze, który może promieniować do pachwin lub dołu pleców. Ból biodra pojawia się także po dłuższym spacerze czy bieganiu. Najczęstsze objawy chore

mobilizacja rotacji w stawie biodrowym

staw biodorwy ból

Gdzie boli zwyrodnienie biodra? Jak rozpoznać chore biodro?

Najczęstsze objawy wskazujące na fakt, że biodro jest chore to:

  • ból stawu biodrowego (zazwyczaj odczuwany w okolicy pachwiny);
  • ból biodra promieniujący do uda i kolana;
  • zaburzenia chodu (pacjent kuleje chcąc odciążyć biodro w którym pojawia się ból);
  • przeskakiwanie w biodrze i trzaski w stawie;
  • zmniejszony zakres ruchu w stawie.

Co najbardziej niszczy staw biodrowy?

Zwyrodnienie stawu biodrowego jest chorobą cywlizacyjną, która dotyka nie tylko seniorów, ale też ludzi młodych. Przyczyniają się do tego:

  • siedzący tryb życia,
  • nadwaga,
  • przebyte urazy
  • nadmiernie obciążanie stawu biodrowego.

Koksartroza powoduje uszkodzenia struktur i funkcji stawu, co wywołuje dolegliwości bólowe i prowadzi do ograniczenia jego ruchomości. Z czasem zwyrodnienie ogranicza codzienne
aktywności pacjenta.

Czy ćwiczenia mogą pomóc na ból biodra?

Ból biodra może wynikać z wielu różnych przyczyn: nadmiernego napięcia mięśni i ich przeciążenia, zmian zwyrodnieniowych, urazów, zapalenia stawu biodrowego, osteoporozy, czynników neurologicznych.
Jeśli ból nie ma charakteru ostrego (np. wynikającego z urazu czy stanu zapalnego), to ćwiczenia stanowią element terapii. Mogą być przeprowadzane pod okiem fizjoterapeuty, a w przypadku, gdy ból występuje sporadycznie i wynika przede wszystkim z nadmiernego napięcia mięśni, to można wykonywać je w domu.

 

Jakie ćwiczenia na biodra w domu?

Wszelką aktywność najlepiej rozpocząć pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Pomoże on dobrać indywidualny zestaw ćwiczeń. Dobrze dobrane ćwiczenia do potrzeb pacjenta będą przynosić rozluźnienie, zwiększać komfort a przede wszystkim będą bezpieczne. Pamiętaj, że ćwiczenia nie można wykonywać na siłę, kiedy odczuwasz, że nasila się ból lub dyskomfort.

 

Jaki lekarz zajmuje się chorobami biodra?

Wszelkimi chorobami układu ruchowego zajmuje się lekarz ortopeda. Lekarz ortopeda może wykonać na przykład USG stawu kolanowego w celu postawienia diagnozy.