pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

22 468 10 88

pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

Anatomia jąder

Budowa jąder, funkcja jąder, najczęstsze choroby jąder i wiele więcej dowiesz się z poniższego wpisu. Jądra to owalne narządy męskie znajdują się w mosznie tuż za penisem i tuż przed odbytem. Każde jądro waży od 10 do 15 gramów, zgodnie z Virtual Medical Center (VMC). Zwykle mają około 5 centymetrów długości, 3 cm szerokości i 2,5 cm grubości. Jądra są położone poza obrębem ciała, zawieszone przez powrózek nasienny w worku mosznowym. Jest to spowodowane tym, że spermatogeneza zachodzi wydajniej w temperaturach niższych niż ok. 37 stopni Celsjusza, panująca wewnątrz ciała.

Zwykle jedno jądro wisi niżej od drugiego (zazwyczaj lewe). Jest to głównie spowodowane różnicami w strukturach naczyniowych po prawej i lewej stronie.

Funkcja jąder

Odpowiednikami jąder u kobiet są jajniki, i podobnie jak jajniki, jądra wchodzą w skład dwóch układów:

  • układu rozrodczego
  • układu endokrynnego

jądra odpowiedzialne są za:

  • produkcja plemników
  • produkcja męskich hormonów płciowych (m.in. testosteronu).

Pod wytrzymałą, włóknistą osłonką błoną białawą, jądra zawierają bardzo delikatne kanaliki nasienne kręte i proste. Kanaliki są wyłożone warstwą komórek, które od okresu dojrzewania do późnego wieku produkują plemniki. Kanaliki nasienne kręte przechodzą w kanaliki proste, tworzące sieć jądra, z których następnie wychodzą przewody wyprowadzające, prowadzące do najądrza (gdzie nowo utworzone komórki dojrzewają), następnie do nasieniowodu i dalej do przewodu wytryskowego, który łączy się z ostatnim odcinkiem cewką moczową. Pod wpływem pobudzenia seksualnego, plemniki zaczynają przemieszczać się przez przewód wytryskowy do części sterczowej cewki moczowej, skąd w czasie orgazmu są wypychane przez prostatę (dzięki skurczom mięśni) na zewnątrz prącia.

Poza plemnikami jądra wytwarzają również męskie hormony zwane androgenami. Androgeny kontrolują wzrost męskiego układu rozrodczego oraz rozwój wtórnych cech płciowych, takich jak np. broda i głęboki głos. Wpływają również na funkcje seksualne.

Testosteron jest najczęstszą formą androgenu. Odpowiada za wzrost męskich narządów płciowych i produkcję nasienia. Według VMC jądra zdrowego mężczyzny mogą wytwarzać około 6 miligramów testosteronu każdego dnia. Jednak nie zawsze tak jest, a według specjalistów jądra mogą wytwarzać średnio 200 000 plemników na minutę. Trzeba jednak dodać, że w miarę jak mężczyzna dorasta i dochodzi do trzydziestki, ilość testosteronu wytwarzanego przez jądro zaczyna spadać.

Mięsień dźwigach jądra

Mięsień dźwigacz jądra (musculus cremaster) wchodzi w skład powrózka nasiennego. Dzięki skurczom powrózka nasiennego, wywołanym zbyt niska temperaturą, jądra są przywodzone do ciała. Rozkurcz umożliwia ich odwiedzenie. Jest to swoisty mechanizm termoregulacyjny. To zjawisko jest znane jako odruch mięśnia dźwigacza jądra. Zachodzi ono także w odpowiedzi na stres (jądra zostają podciągnięte ku ciału w celu ich ochrony podczas walki; zjawisko to wykształciło się w toku ewolucji) oraz podczas orgazmu.

Choroby jąder u mężczyzn

Skręt jądra u mężczyzn polega na obrocie jądra wraz z powrózkiem nasiennym prowadząc do zaburzeń w przepływie krwi i jej zastoju, a w konsekwencji niedokrwienia jądra, co może przy braku odpowiedniego leczenia skutkować jego utratą oraz niepłodnością.

Objawy skrętu jądra u mężczyzny

  • silny, nagły ból
  • powiększenie dotkniętego jądra
  • czułość jąder
  • nudności i wymioty

Skręt jądra wymaga natychmiastowej operacji w celu przywrócenia przepływu krwi. Najlepiej jeśli operacja zostanie wykonana w ciągu czterech godzin od pierwszych objawów. Im dłuższe opóźnienie, tym mniejsze prawdopodobieństwo uratowania jądra. Jeśli przepływ krwi w jądrze został odcięty zbyt długo, nie można go już uratować i należy je usunąć.

Badanie USG przy skręcie jądra

Ultrasonografia (USG) z użyciem Dopplera ???poprzez ocenę przepływu krwi w naczyniach krwionośnych jądro można określić stopień ich zwężenia. W początkowym okresie skrętu widoczna jest niedrożność żył odprowadzających, do których z czasem dołącza się zamknięcie tętnic i całkowity brak ukrwienia jądra. Jest to bezbolesna metoda oceny stanu jąder, do wykonania której nie ma praktycznie przeciwwskazań i sama nie powoduje żadnych działań niepożądanych.

Uraz jąder

Umiejscowienie jąder poza ciałem, powoduje, że są podatne na urazy. Urazy jąder są powszechne na przykład w czasie sportów. Mężczyźni mogą chronić swoje jądra, nosząc sportowe ochraniacze na genitalia podczas rywalizacji w dowolnym sporcie.

Istnieje szereg możliwych objawów urazu jąder, w tym:

  • silny ból w mosznie
  • siniaki / obrzęk w mosznie
  • ból i dyskomfort w podbrzuszu
  • nudności
  • wymioty.

Przez większość czasu jądra mogą amortyzować wstrząsy spowodowane urazem bez poważnych uszkodzeń. W przypadku poważniejszych obrażeń może być konieczne leczenie i należy jak najszybciej zwrócić się o pomoc lekarską. W łagodnych przypadkach lekarz prawdopodobnie zaleci leki, odpoczynek i okłady z lodu na w miejscu urazu. W cięższych przypadkach zostanie zlecone badanie USG.

Jeśli uraz jest poważny, jądro może pęknąć i może wyciekać z niego krew. W takich przypadkach konieczna jest operacja, aby zatrzymać krwawienie, naprawić pęknięcie i uratować jądro.

Przepuklina mosznowa

zobacz również: układ moczowy

Głównym objawem przepukliny mosznowej jest widoczny miękki guz znajdujący się w pachwinie i worku mosznowym. Z reguły jest on miękki, ruchomy i nie ulega samoistnemu cofnięciu, a co więcej powiększa się podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, silnego kaszlu i defekacji czy w efekcie długiego przebywania w pozycji stojącej. Przepuklinie mosznowej mogą towarzyszyć: kłujący ból w okolicy pachwiny, promieniujący do jądra oraz pieczenie, uczucie pociągania i dyskomfortu w mosznie, szczególnie podczas kaszlu. Bardzo groźnym powikłaniem schorzenia jest uwięźnięcie przepukliny, czyli sytuacja, w której wrota przepukliny ulegają zaciśnięciu (wzrost ciśnienia w jamie brzusznej) i zawartość worka przepuklinowego nie może się cofnąć, co może prowadzić do poważnych konsekwencji. W efekcie uciśnięcia naczyń krwionośnych może dojść do niedokrwienia jelit i w konsekwencji ich martwicy. Taka sytuacja jest powodem do natychmiastowej operacji przepukliny. W takim przypadku dodatkowymi symptomami są: twardy i bolesny guz oraz zaczerwienienie i ocieplenie skóry nad guzem.

Badanie jądra Warszawa przebieg procedury

Procedura jest nieinwazyjna, bezbolesna i trwa zwykle kilkanaście minut. Badający pokrywa głowicę aparatu specjalnym żelem, a następnie przesuwa ją powoli po skórze pacjenta. Skanowany obraz pojawia się na ekranie urządzenia. Po zakończonym badaniu pacjent otrzymuje wynik wraz z opisem, dzięki czemu możliwe jest określenie problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Brak szkodliwego promieniowania sprawia, że USG jąder bez obaw można powtarzać.

Rejestracja
USG jąder Warszawa | Rehmedicon 
ul. Lisowska 23 
01-820 Warszawa 
e-mail: rehmedicon@rehmedicon.com
Tel: 22 468 10 88

UMÓW WIZYTĘ