pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

22 468 10 88

pon-pt 8:00-20:00

ul. Lisowska 23, Warszawa

USG jamy brzusznej jest badaniem nieinwazyjnym, pozwala wykryć  nawet drobne zmiany i nieprawidłowości w narządach wewnętrznych. Lekarz wykonujący usg ogólne jamy brzucha na podstawie badania może ocenić, stan narządów takich jak:

  • wątroba,
  • trzustka,
  • śledziona,
  • nadnercza,
  • nerki,
  • pęcherz moczowy,
  • duże naczynia jamy brzusznej. 

Kiedy wykonać badanie USG brzucha?

Wskazaniem do badania jamy brzusznej najcześciej są dolegliwości bólowe w obrębie brzucha. Kiedy warto wykonać badanie jamy brzucha celem oceny narządów wewnętrznych? Jeśli chorujesz na cukrzycę, nadciśnienie, cierpisz na przedłużające się dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak biegunka, wymioty trwające kilka dni, utrata wagi ciała, powiększenie obwodu brzucha, wszelkiego rodzaju guzy jamy brzusznej. 

Czy badania USG jamy brzucha jest bolesne?

Badanie jest zupełnie bezbolesne. A jak wygląda samo badanie? Pacjent kładzie się na plecach z rękoma ułożonymi swobodnie wzdłuż ciała (jak na naszym zdjęciu).

Przed badaniem jak i w czasie trwania badania lekarz zbiera wywiad. Dzięki wywiadowi zbiera istotne informacje na co zwrócić ma szczególną uwagę podczas badania. W trakcie badania możemy zostać poproszeni o nabrania powietrza oraz jego zatrzymanie do momentu aż lekarz „zwolni nasz oddech”  Dzięki temu zabiegowi dochodzi do przemieszczenia się względem siebie niektórych narządów co lepiej je uwidacznia. W badaniu jamy brzucha nie ma znaczenia kolejność badanych narządów. Niekiedy w trakcie badania lekarz prosi nas o położenie się na bok jeden lub raz jeden raz drugi. A czasem badanie wykonywane jest również w pozycji stojącej. 

W NZOZ Rehmedicon w Warszawie na koniec wizyty pacjent dostaje szczegółowy opis badania. W naszej przychodni badania są odpłatne co oznacza, że nie jest potrzebne na nie skierowanie. Koszt takiego badania to 150 zł. 

Jak się przygotować na badanie usg jamy brzucha?

darmowy ebook do pobrania. Jak przygotować się na badanie usg brzucha.

Na badanie warto zabrać ze sobą wcześniejsze badania aby lekarz wykonujący mógł porównać je ze sobą.